A reformkor tartalmát és a mának szóló tanulságait elemezték szombaton a szónokok a nemzeti ünnep alkalmából rendezett megemlékezéseken, amelyek komolyabb incidensek nélkül értek véget.
Nem kell új rendszerváltás, aki ilyeneket mond, az a szabadság ellensége — jelentette ki Demszky Gábor főpolgármester szombaton a Fővárosi Önkormányzat Petőfi-szobornál rendezett ünnepségén. Az SZDSZ-es politikus — akinek szavait többször pfujolás és fütty követte, és aki felé egy-két tojást is dobtak — arról beszélt, hogy aki ma az ősi magyar törvényekre és az Aranybullára hivatkozik, az ,,tűzhet magára levesestányérnyi kokárdát, mégsem értett meg semmit abból, amit nekünk 1848 tanított. Aki a 1848-as lobogót Árpád-sávos zászlóra cseréli, az semmit sem tud a történelmünkről" — jelentette ki a liberális politikus. Demszky Gábor a Fideszre és a népszavazásra utalva vont párhuzamot az 1848-ban történtek és a mai politikai helyzet között, amikor azt mondta: ma is vannak konzervatívok, akik szerint a magyarok önbecsülésének győzelmét jelenti, ha továbbra is minden terhet négymillió adó- és járulékfizetőre hárítunk rá. Szerinte ma is vannak politikusok, akik ,,az ingyenes, de használhatatlan hajóhidat ajánlják nekünk a hídpénz és a Lánchíd helyett, vagy azt mondják, hogy hídpénz nélkül is lehet Lánchidakat építeni, mondjuk, lottóbevételekből".
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke Hajdúdorogon beszélt arról: a történelem az igazi reformkorszakokat nem attól nevezi annak, hogy a kortársak éppen annak tartották-e vagy sem. Szerinte az egész nemzet életét érintő reformokat csak a társadalom java részének támogatottságával, kellő szakértelemmel és hiteles emberekkel lehet véghezvinni. ,,Ezek nélkül az elszánás erőlködéssé, kapkodássá, a hangzatos szavak pedig karikatúrává torzulnak. 1848 azonban arra buzdít minket, hogy mindez nem lehetetlen" ― vélekedett Szili Katalin. Hozzátette: ,,szembe kell néznünk azzal a ténnyel, hogy ma nincs meg a sikeres reformokhoz szükséges három feltétel".
Dávid Ibolya, az MDF elnöke Isaszegen mondott beszédet. Hangsúlyozta: a 160 évvel ezelőtt kezdődő forradalmat az óriások teremtették. Ma pedig szinte mindennap kiáll elénk valaki, aki azt harsogja, hogy új reformkorban élünk. Felemlegeti a régi nagyokat, de szavai üresen csengenek, mert hiányzik belőlük a valódi karakter, a történelemformáló alkat és a nemes politikai szándék.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a nap folyamán nem mondott beszédet. A Kossuth- és a Széchenyi-díjak parlamenti, illetve a Szabad sajtó-díjak átadása között rövid, programon kívüli sétát tett a Roosevelt téren, ahol megtekintette az ott felállított huszár- és betyártábort. A fővárosban a központi hivatalos rendezvények helyszínét kettős kordonnal zárták el a rendezők; azok, akik nem csak ünnepelni akartak, nem óhajtották magukat kitenni annak, hogy a beléptető kapuknál átvizsgálják csomagjaikat és ruházatukat. A rendőrség valamennyi budapesti helyszínt nagy erőkkel biztosította; a legjelentősebb rendőri felvonulást a Blaha Lujza téren tapasztalták.