Néhány száz rendbontó randalírozott több órán keresztül szombaton késő este Budapesten a Józsefvárosban. Többször összecsaptak a rendőrökkel, akik közül hárman könnyebben megsérültek.
A főként fiatalokból álló tömeg a Blaha Lujza térről indult, ahol a Nemzeti Önvédelmi Mozgalom és több radikális szervezet tartott bejelentett rendezvényt. A téren felállított színpadon Budaházy György és Toroczkai László beszéde után felgyújtottak egy közlekedési táblára akasztott Gyurcsány-bábut, majd Budaházy felszólítására megindultak a Művészetek Palotájához, ahol Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részvételével ünnepi gálaműsor zajlott a nemzeti ünnep alkalmából. Az arcukat sállal eltakaró, csuklyás kabátot viselő fiatalok a József körúton, illetve a körúttal párhuzamos Mária utcán az Üllői útig jutottak, ahol Molotov-koktélokkal támadtak a felsorakozó rohamrendőrökre. A rendőrök könnygázt vetettek be, és elkezdték visszafelé szorítani a rendbontókat, akik többször összecsaptak a rendőrökkel, és rátámadtak újságírókra is. Két fiatal ruháját saját társaik gyújtották fel Molotov-koktélokkal. A lángra kapott ruhát gyorsan eloltották. * Huszonnégy embert állítottak elő a rendőrök a fővárosban a március 15-ei rendezvények, illetve az esti zavargások helyszíneiről — derült ki a rendőrség honlapján tegnap közzétett adatokból. Kilenc embert a szombat esti rendbontások miatt, garázda magatartásuk miatt állítottak elő. A demonstrálók többször dobtak Molotov-koktélt a rendőrök felé, kigyulladt hét rendőr ruhája, amelyeket kollégáik oltottak el. Összesen nyolc civil és három rendőr igényelt orvosi ellátást könnyebb sérülések miatt.
Ünnep a Kárpát-medencében
Már pénteken elkezdődtek, s még a héten is lesznek megemlékezések a magyarok lakta szlovákiai településeken, ahol a felvidéki magyarok a nemzeti egység jegyében emlékeztek meg az 1948―49-es magyar forradalom és szabadságharcról, amelynek számos jelentős eseménye és személyisége kötődik a szülőföldjükhöz. Pozsonyban szombaton ötödször koszorúzták meg Petőfi Sándor új, immár harmadik helyén álló szobrát, amelyet Trianon után lebontottak, majd a múlt század ötvenes éveiben olyan elhagyott helyen állítottak fel, ahol az évtizedek során számtalanszor meggyalázták, összetörték, lefestették. * Kárpátalja magyarsága megyeszerte méltó módon emlékezett meg az évfordulóról, a központi ünnepséget ezúttal Beregszászban tartották az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) szervezésében. A magyar többségű város központjában álló Petőfi-szobor körüli teret megtöltő tömeg előtt elmondott beszédében Gajdos István, Beregszász polgármestere, UMDSZ-elnök kifejtette: ahogy a márciusi ifjaknak bátorságra volt szükségük az ellenséges közegben a szabadság lángjának fellobbantásához, ma a kárpátaljai magyaroknak is bátraknak kell lenniük, hogy megvédhessék nemzetiségi jogaikat. Egyes hágón túli ukrán nacionalista körök ugyanis államellenességgel vádolják Kárpátalja magyarságát csupán azért, mert honfoglalási emlékművet épít a Vereckei-hágón, anyanyelvén is feltünteti településeinek a nevét, és lakóhelyén használja a nemzeti trikolórt ― mondta. Ünnepi megemlékezés volt Munkácson is, Ungváron a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) szervezésében ünnepelt a megyeszékhely magyarsága a Petőfi-szobornál. * Hosszú évek külön ünneplései után a vajdasági magyar politikai erők zöme ismét együtt emlékezett meg szombaton az 1848-as forradalom évfordulójáról. A délelőtti órákban a bánáti Magyarittebén, délután pedig az észak-bácskai Bácskossuthfalván tartottak nagy ünnepséget. Pásztor István, a VMSZ elnöke a magyar koalíciónak szentelte a legnagyobb figyelmet, s bejelentette, hogy március 15-ével a hárompárti összefogás megkezdte felkészülését a május 11-i szerbiai parlamenti, helyhatósági és vajdasági tartományi választásokra.