Több mint egy éve kezdődött Oroszország és a Nyugat szankcióháborúja. Az Európai Unió és az Egyesült Államok tavaly márciusban léptette életbe első pénzügyi lépéseit Oroszországgal szemben, akkor még a Krím félszigeten történtek miatt. Azután jött a második és a harmadik lépcső, majd az orosz ellenlépések is. A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Daniel Fried, az amerikai kormány oroszországi főmegbízottja azt mondta: Oroszország agressziója folytatódik, mindeközben van kilátás méltányos és vállalható politikai megoldásra a minszki megállapodás révén.
A megállapodás valószínűleg nem jött volna létre a szankciók nyomása nélkül. Persze, nem tudjuk, miként végződik, de az Egyesült Államok Európával és a G7 csoporttal támogatja Ukrajnát abban, hogy az ország meghatározhassa jövőjét. Végül is az, amit az ukránok kérnek, nem több, mint amit a magyarok akartak 1989-ben – vélekedett a diplomata. Magyarország számára ez megvalósult. Reméljük, Ukrajna a jövőben közeledhet Európához, bármilyen intézményes formája is lesz ennek – mondta.
A minszki megállapodással kapcsolatban azt mondta: jobb lenne, ha maradéktalanul betartanák. Szerinte a szeparatisták sértik meg, Oroszország pedig változatlanul szállít katonai felszerelést, de azért a harcok hevessége mérséklődött. A szankciók szerinte nagyon sikeresek voltak, mivel Oroszország ebből eredő költségei jóval nagyobbak, mint az Egyesült Államokéi vagy bármely európai országéi. Európa és az Egyesült Államok nagyon szorosan együttműködött a szankciók kialakításában. Ezeket nem Amerikában tervezték, sőt, a leghatékonyabb intézkedések épp az európaiak részéről merültek fel, és a pénzügyi büntatések igazolást nyertek.
Nem titok, hogy az Egyesült Államok kormánya fontolgatja, milyen biztonsági segítséget nyújtson Ukrajnának. Miután az oroszok változatlanul tankokat, lőszert és légelhárító rendszereket, katonákat és tanácsadókat küldenek Ukrajnába, aligha kifogásolhatja, ha más nemzetek támogatják Ukrajna kormányát az önvédelemben. Az Egyesült Államok egyelőre nem döntött arról, hogy fegyvereket küldjön, csak ennek lehetőségét vizsgálja.
Az egykor Szovjetunióban dolgozó diplomata mindazonáltal úgy látja, a konfliktust a hidegháborúval párhuzamba állítani nem célszerű.