Budapest elítéli az orosz agressziót

2015. április 3., péntek, Világfigyelő

Magyarország az Európai Unió országaival együtt határozottan elítéli az Oroszország által Ukrajna ellen nap mint nap elkövetett területi ag­ressziót – jelentette ki Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának fideszes elnöke tegnap Kijevben a testület küldöttségének kétnapos látogatását összegezve az MTI-nek. A kétfős magyar parlamenti delegáció másik tagja Mesterházy Attila MSZP-s képviselő volt.
 

Németh Zsolt kiemelte: a látogatás célja az volt, hogy biztosítsák Ukrajnát Magyarország szolidaritásáról és elkötelezettségéről Ukrajna területi integritása, szuverenitása és függetlensége mellett. „Mint 56-os nemzet, mi, magyarok fontosnak tartjuk azt, hogy ennek az országnak a forradalma és szabadságharca sikeres legyen” – szögezte le. Szükséges, hogy az érintett felek mindent megtegyenek a kelet-ukrajnai konfliktus békés rendezése érdekében, amelynek szerinte egyetlen lehetősége a minszki megállapodások végrehajtása, a párbeszéd fenntartása Oroszország és a különböző nemzetközi szereplők között.
A kárpátaljai magyarságra kitérve hangsúlyozta: a magyar kisebbség mindenekelőtt békét, stabilitást és kiszámíthatóságot akar az országban, illetve demokratikus Ukrajnát, amely végrehajtja az alkotmányreformot, a decentralizációt, és biztosítja azokat a jogokat, amelyek teljesítésére a kijevi vezetés elkötelezte magát.
Kifejtette továbbá: Magyarország támogatja Ukrajna euroatlanti integrációját, amelynek keretében a magyar vezetés különösen a kibervédelem terén tett felajánlásokat. Kitért arra, hogy folyamatosan érkeznek Magyar­országról humanitárius segélyek a kárpátaljai magyarok lakta településekre, valamint Ukrajna más régióiba is. Ezt a munkát a jövőben egy karitatív koordinációs tanács fogja segíteni a Kár­pátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és a történelmi egyházak részvételével.
Mesterházy Attila az MTI-nek nyilatkozva fontosnak nevezte, hogy Magyarország pártpolitikától függetlenül támogatja az ukrajnai törekvéseket. „Az, hogy a Fidesz és a Magyar Szocialista Párt politikusa együtt vett részt a mostani tárgyalásokon, megmutatta, hogy noha a magyar belpolitika viharos, vannak olyan kérdések, amelyekben a kormányoldal és az ellenzék egyetért, és Ukrajna kérdése ilyen” – hangsúlyozta. A magyar küldöttség Kijevben tárgyalt Vadim Prisztajko ukrán külügyminiszter-helyettessel és Hanna Hopkóval, az ukrán parlament külügyi bizottságának elnökével. Utóbbi megbeszélésen jelen volt Borisz Taraszjuk volt ukrán külügyminiszter és Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, az ukrán parlament egyetlen magyar nemzetiségű képviselője.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 79
szavazógép
2015-04-03: Nyílttér - :

Találkozásaink nyugati magyarokkal (A kovásznai Tiszta Szív Kórus történetéből) - 10.

Krónikám végén még egy eseményt említek. 2012-ben végre sikerült a híres Bécs város egy kapuját is kinyitnunk. Járt a kórus Bécsben vagy hatszor is, énekelt sok templomában, de csak mint turisták, látogatók, két-három egyházi éneket adtunk elő utcai ruhában, körbe állva.
2015-04-03: Világfigyelő - :

Amiért Magyarország is küzdött 1989-ben (Amerikai főmegbízott az ukrán válságról)

Több mint egy éve kezdődött Oroszország és a Nyugat szankcióháborúja. Az Európai Unió és az Egyesült Államok tavaly márciusban léptette életbe első pénzügyi lépéseit Oroszországgal szemben, akkor még a Krím félszigeten történtek miatt. Azután jött a második és a harmadik lépcső, majd az orosz ellenlépések is. A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Daniel Fried, az amerikai kormány oroszországi főmegbízottja azt mondta: Oroszország agressziója folytatódik, mindeközben van kilátás méltányos és vállalható politikai megoldásra a minszki megállapodás révén.