Hátrányos helyzetben lévők támogatása mellett a véradás fontosságát kívánja tudatosítani újszerű kezdeményezésével a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat. A húsvéti ünnephez kötődő szeretethetük partnere a megyeszékhelyi vérközpont, ahol április 9-én hosszabbított programmal – 8 és déli fél egy között – fogadják a véradókat, akik az életmentő felajánlásért kapott ételjegyeikből a nehéz sorsúaknak adományozhatnak.
A megyeszékhelyi hajléktalanszállót vezető Székely Róbertben, valamint Bajcsi István elsősegély-koordinátorban véradóként fogalmazódott meg, hogy az életmentő lehetőséget hangsúlyosabban kellene népszerűsíteni. Szociális ágazatban tevékenykedvén ugyanakkor azt tapasztalták, ünnepek idején az emberek jobban odafigyelnek egymásra, többen adakoznak, így arra gondoltak, ötvözik a két akciót.
Tavalyi, első kampányukat – melyhez közel félszázan csatlakoztak – számos kedvező visszajelzés követte, idén pedig már több gyűjtőponttal készül a véradók fogadására a szakosodott intézmény – tájékoztatott Székely Róbert. Kiemelte: azt javasolják az ötletüket felkarolóknak, hogy a véradásért járó utalványokból legalább hármat ajánljanak fel a megyeszékhelyi hajléktalanszálló látogatóinak étkeztetésére. Elmondta azt is, a véradást megelőzően ajánlott reggelizni – viszont kerülni kell a zsíros étkeket –, folyadékot fogyasztani, az alkoholt már 24 órával, a dohányzást pedig három órával korábban mellőzni kell.
A kezdeményezés kapcsán dr. Kotró-Kosztándi Kinga, a megyei kórház aneszteziológus, intenzív terápiás szakorvosa kifejtette: óriási vérveszteség esetén, amit azonnal pótolni kell, mert a beteg élete veszélyben van, illetve műtétek során, amikor többegységnyi vért is elhasználnak, a véradás, vérátömlesztés életmentő. Úgy értékelte, jók a hasonló kampányok, ugyanakkor tudatosítani kell a folytonos vérutánpótlás szükségességét is.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.