Nyujtódon megszűnik az V—VIII. osztályos tagozat

2007. május 30., szerda, Közélet

Ősztől már csak elemi tagozat fog működni a nyujtódi iskolában. A nagy múltú tanintézmény 2001. május 20-a óta viseli néhai Jakabos Ödön nevét. Hat évvel ezelőtt már megpróbálták megszüntetni az V―VIII. osztályt, de akkor közös erőfeszítéssel sikerült meghosszabbítani az iskola fennmaradását: a felső tagozat 32 tanulójának szülei aláírásokat gyűjtöttek a faluban. Az V―VIII. osztály mostani megszűnéséért a nyujtódi szülők is felelősek, hiszen a városba viszik gyermekeiket, fizetve a havi 65 lejes autóbuszbérletet.

Jelenleg az V―VIII. osztályos tagozaton harminchárman tanulnak, elemiben negyvenegyen, az óvodában pedig harmincheten. Ötödik osztályt már csak hatan kezdtek volna az ősszel, a többiek a városi iskolákba járnak majd. A tagozat megszűnése három pedagógus katedráját érinti, akiket már áthelyeztek más falusi iskolákhoz. Ősztől két iskolabusz szállítja majd a nyujtódiakat a városi iskolákba és haza.

A városi tanácsban Bíró István képviseli immár hét éve a kis települést, megkérdeztük tőle, mit tett az iskola megmaradá­sáért.

— Nézze, utólag lehet kommentálni, vádaskodni, különféle válaszokat megfogalmazni, de én tovább kérdezek: mit tett a helyi tanács, a megyei tanfelügyelőség, az RMDSZ azzal, hogy az EU-s törvényekre hivatkozik? Kérdem én: nem elhamarkodott lépés volt az egész, hiszen jól tudjuk, hogy sok más magyar faluban sincs meg a kötelező tizenötös létszám, mégsem szüntetik meg az V―VIII. osztályt? Példa erre Szentkatolna község, ahol Tusa Levente polgármester hallani sem akar arról, hogy a martonfalvi felső tagozat megszűnjön. Akkor is fenn kell tartani a magyar iskolákat, ha csak tíz gyermekkel működnek! Mit tettem én, és mit tesznek azok a szülők, akik már óvodáskorban a városba viszik gyermekeiket? Mindenkinek szíve joga, de azzal is számolni kell, hogy így hozzájárulnak a magyar iskolák megszűnéséhez. Ezelőtt hat évvel frissen megválasztott képviselőként névadó ünnepséget szerveztem, Markó Bélát is meghívtuk azzal a céllal, hogy mentsük meg az iskolát, hívjuk fel a közvélemény figyelmét Nyujtódra. Azóta az iskola épületét tatarozták, vizet vezettek, központi fűtést szereltek. Nekem önkormányzati képviselőként nem marad más választásom, mint az iskolával szolidarizálva lemondani tisztségemről. (E döntéssel szeptember 15-ig még várok.) Kérdezem én: mit tesznek a vezető urak, a szülők, amikor lemondanak múltunkról, történelmünkről, jövőnkről, magyar iskoláinkról?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 933
szavazógép
2007-05-30: Közélet - Simó Erzsébet:

Az autonómiát nem adják, azt ki kell harcolni! (Eva Maria Barki Sepsiszentgyörgyön)

Mikor 1994-ben, majd 1998-ban Eva-Maria Barki osztrák nemzetközi jogász Erdélyben az autonómiaformákról — különös tekintettel a Székelyföld területi önrendelkezésére — előadásokat tartott, a román hatalom egy-egy évre kitiltotta az országból. Barki asszony most ismét visszajött, Sepsiszentgyörgyön a Gábor Áron Teremben a Magyar Polgári Szövetség meghívottjaként, népes hallgatóság előtt megtartotta az Autonómiát Székelyföldnek című előadását, melyet lakossági fórum követett.
2007-05-30: Közélet - Hecser László:

Megkezdődtek a Barót-napok

Tegnap este a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának előadásával — Ray Cooney Ketten a neten című vígjátékával — kezdődtek a Barót-napok.