Ülésezik a vezetőtanács — konkrét ügyeket képviselnek
A februári közgyűlés után az szarvasmarhatartók egyesületének új megyei vezetősége megtartotta első munkaülését, amely a tevékenység főbb irányvonalait volt hivatott meghatározni. A héttagú vezetőtanácson kívül meghívták a megválasztott szaktanácsadó testületet is.
Első napirendi pontként az új alelnökök megválasztása szerepelt, ugyanis a közgyűlésen úgy döntöttek, hogy az alelnököket a vezetőtanács szavazás útján választja meg. Ötvös Mózes elnök javaslatára két alelnököt választottak, a következő két évben e teendőket a gidófalvi Kövér Zsolt és a márkosfalvi Kós Károly látja el, titkár lett a kovásznai Gheorghe Costea. Ötvös bemutatta a megyeközponti iroda alkalmazottját, aki ezután munkanapokon 9 és 13 óra között lesz megtalálható az Asimcov épületében (Sepsiszentgyörgy, Táncsics Mihály utca 2. szám, telefon: 0267/310 020). Az elnök legfontosabb feladatának az egyesületekkel való kapcsolattartás újraindítását látja, ezért is döntött az állandó személy alkalmazása mellett. De ez a tagdíjak rendszeres fizetését is megköveteli, hiszen más mód nincs a kapcsolattartó fizetésének biztosítására.
A vezetőség felkérésére az utóbbi időben elég sokan fizettek tagdíjat, sőt, számos nagyobb tehenészet tulajdonosa is kérte tagfelvételét. A vezetőtanács úgy határozott, hogy május 1-jéig haladékot adnak a tagdíjak kifizetésére, ezután a nem fizetőket kizárják a megyei szervezetből. Az elnök megköszönte, hogy a múlt heti fővárosi tüntetésen egy autóbusznyi gazdálkodó utazott Bukarestbe érdekeiket érvényesíteni. Akkor nem sikerült személyesen találkozni a szakminiszterrel, aki éppen Brüsszelben tartózkodott, de az ígéret szerint jövő héten fogadja az állattenyésztők képviselőit. A megyei egyesület a múlt év végén csatlakozott az országos föderációhoz, hiszen a minisztérium vezetősége csak ezt a szervezetet fogadja el tárgyalópartnerként. Ennek azonban ára van, az éves tagdíj egy tehén után 4 lej. A miniszteri találkozón a föderáció kérni fogja a tejprémium emelését a mostani 0,3-ről 0,5 lejre és a vágási prémium növelését a jelenlegi 100-ról 500 lejre. Ugyanakkor várják, hogy a miniszter betartsa ígéretét, hiszen a minimálisan három tehén után járó támogatás az idénre is járna, de az idevágó rendelet még nem jelent meg a Hivatalos Közlönyben. A fagyasztott ondó támogatásának ügye sem dőlt el egyértelműen, köztudottan az adagonként 6—7 lejes támogatás feltétele, hogy az egyesület vezesse az állatok törzskönyvét is. Ez ügyben a megyei egyesület és a többi csatlakozott megyei szervezet is úgy határozott, hogy a törzskönyvvezetést az országos föderáció szintjén szervezik meg. A hírek szerint azonban a szakminisztérium a rendelet visszavonását fontolgatja, így a tavalyi rendelet maradna érvényben, amely szerint a megyei egyesület a tavaly megszerzett engedéllyel vásárolhatna tenyészanyagot törzskönyvi kötelezettség nélkül. Bármelyik változat is marad érvényben, a vezetőtanács úgy határozott, e támogatásból csak az egyesületi tagok részesülhetnek. Az új elnök azt is elmondta, hogy a romániai föderáció három személyt küldhet az unió szintjén működő érdekképviseleti szakszervezetbe.
Az elnök a közeljövőben tejtárgyalásokat kezdeményez a feldolgozókkal, hiszen a jelek szerint uniós viszonylatban nálunk fizetnek a legkevesebbet a nyers tejért. A tenyésztők mindenképp tisztázni szeretnék, kinél marad a tej utáni nyereség, hiszen az 0,8—0,9 lejes áron eladott tej litere az üzletekben már 3—4 lej. Ugyanakkor a bika- és ünőborjak felvásárlását és eladását is szeretné újragondolni, és ha sikerül, megyeszinten adatbázist létrehozni az értékesítésre váró bikaborjakról. Ezért a közeljövőben az állatfelvásárlókat is meghívják az ártárgyalásokra.
A jelen levő szaktanácsadók nehezményezték a Háromszéken kialakult rossz szokást: a gazdák egyre többen a húshasznú fajták fagyasztott ondóját használják megtermékenyítésre, ami üdvözlendő, de a keresztezett borjakat hizlalás nélkül már 60—80 kilogrammosan eladják. Így azonban nagyon kicsi a nyereség, inkább 250—300 kg-os élősúlyig vagy még tovább kellene hizlalni, hiszen jelenleg a franciaországi exporttilalom miatt is rendkívül kedvező a húspiac. Ezért javasolták olyan felvásárlók megkeresését, akik ilyen súllyal és természetesen megfelelő árban hajlandók az állatokat megvenni
Ötvös Mózes a sörtörkölyellátást is szeretné újraszervezni, hiszen a csíki sörgyár nagyon leszűkítette termelését, és így hetente csak egy kamionnal tud a szerződésnek eleget tenni. Felvették a kapcsolatot a ploieşti-i és a brassói sörgyárral is, így akik törkölyt szeretnének vásárolni, fel kell iratkozniuk a megyei irodánál.