Sztrájkot indítottak tegnap a litvániai lengyel iskolák tanulói a litvániai oktatási törvény miatt, mely a lengyel kisebbség képviselői szerint hátrányos helyzetbe hozza a lengyel családokból származó diákokat – írja a Rzeczpospolita lengyel napilap.
A kisebbségi iskolákban azután kezdtek határozatlan idejű tiltakozásba, hogy Algirdas Butkevicius litván kormányfő kedden elutasította a lengyel kisebbségnek a 2011-től érvényes oktatási törvény megváltoztatására vonatkozó követeléseit.
A sztrájkot szervező egyesületek, a Litvániai Lengyel Iskolák Szülőfóruma, valamint az Iskolavédő Bizottságok kifogásolják, hogy a litvániai jogszabály négy éve egységesítette a litván nyelvből tett érettségi vizsgát, a kisebbségi iskolák tanulói ezért a litván anyanyelvű diákokkal azonos szinten vizsgáznak. A lengyel iskolák tanulói ugyanakkor az utóbbi években érvényes oktatási programok szerint nem anyanyelvként, csupán „állami nyelvként” tanulták a litván nyelvet és irodalmat, felzárkóztató programokkal és tankönyvekkel a kisebbségi iskolák nem rendelkeznek. A lengyel tanárok litvániai egyesületei szerint a lengyel diákok emiatt rosszabb eredménnyel érettségiznek a litvánoknál, ez hátrányos helyzetbe hozza őket az egyetemekre való felvételkor is.
A sztrájk szervezői a lengyel kormánytól kérnek támogatást a litvániai lengyel nyelvű oktatás védelmében. A litván kormányfő szerint a diáksztrájk követelései megalapozatlanok, a lengyel iskolák tanulói a litvánoknál jobban érettségiznek a litván nyelvből. A sztrájkoló tanulók szüleit 1158 eurónak megfelelő bírsággal sújthatják. Litvániában jelenleg mintegy 90 lengyel kisebbségi iskola működik, közel 12 ezer diákkal.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.