Németország és Ausztria rendkívüli európai uniós csúcstalálkozó összehívását kezdeményezi jövő hétre a menekültválsággal kapcsolatban – jelentette be Angela Merkel német kancellár tegnap Berlinben Werner Faymann osztrák kancellárral folytatott megbeszélése után. A bejelentés azt követően hangzott el, hogy az uniós tagállamok belügyminisztereinek hétfői tanácskozása gyakorlatilag kudarcba fulladt: nem jutottak egyezségre a kötelző menekültkvóták ügyében.
Az uniós csúcsról szóló német–osztrák javaslatot telefonon terjesztették az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanács elnöke, Donald Tusk elé, aki megvizsgálja azt – mondta Angela Merkel az osztrák kancellárral tartott sajtótájékoztatón. A menekültválságot csak európai összefogással lehet rendezni, és a megoldás az egész Európai Unió felelőssége – jelentette ki a német kancellár. A csúcstalálkozón nem a belügyminiszteri tanács hétfői brüsszeli ülésének témájáról, 120 ezer menekült tagállamok közötti elosztásáról kellene tárgyalni, mert ez az ügy „jó kezekben van” – hangzott el. Más kérdéseket szükséges napirendre venni, elsőként azt, hogy miként lehet jobban támogatni a menekültek származási országait, másodikként pedig azt, hogy miként lehet intenzívebbé tenni a Törökországgal folytatott párbeszédet – mondta a német kancellár. Tárgyalni kell az Olaszországban és Görögországban tervezett közös, uniós menedékkérő-regisztrációs központok, a hot spotok gyorsabb kiépítéséről is, hiszen ezek nélkül nem lehet szétosztani a menekülteket a tagállamok között – fűzte hozzá Angela Merkel, kiemelve, hogy az idő sürget, és ezért nem lehet várni október közepéig, a következő rendes uniós csúcsig. Németország, Ausztria és Svédország nem tudja viselni a menekültválság összes terhét – mondta. Kitért a határellenőrzésről szóló német döntésre is: azért hozták az intézkedést, hogy jobban regisztrálhassák a menekülteket. „A menekültek nagy száma miatt a regisztráció már egyáltalán nem volt lehetséges, és biztonsági okokból is érthető, hogy visszatérünk egy rendezett mechanizmushoz” – fejtette ki Angela Merkel.
Werner Faymann hangsúlyozta: az Európai Tanácsnak azért is össze kell ülnie, mert Németország, Ausztria és Svédország a menekültválság rendezéséhez szükséges európai külpolitikát sem tudja egyedül megvalósítani. „A rendkívüli uniós csúcs alternatívája, hogy a homokba dugjuk a fejünket” – érvelt az osztrák kancellár.
A belügyminiszterek tanácsának hétfői ülése után a soros elnökséget ellátó Luxemburg uniós nagykövetsége úgy fogalmazott: „A tagállamok többségének belügyminiszterei elvi megállapodásra jutottak az eddigi negyvenezren túl további 120 ezer menedékkérő elosztásáról a tagországok között, bár a tervet nem támogatta mindenki.” Az ülésen elnöklő Jean Asselborn luxemburgi miniszter szerint noha nem minden tagállam támogatja további 120 ezer menedékkérő szétosztását, de a lisszaboni szerződés értelmében erre nincs is feltétlenül szükség, a kérdésben minősített többséggel meg lehet hozni a döntést, az elvi egyetértés pedig mind a tagállamok számát, mind lakosságuk arányát tekintve nagyon széles körű. A javaslatot hivatalosan az október 8-ai belügyi tanács alkalmával fogadhatják el.