Recesszióba jutott az amerikai gazdaság ― jelentette ki Alan Greenspan, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) volt elnöke a múlt héten. ,,A recesszió kellős közepén vagyunk" ― fogalmazott a CNBC televíziónak adott interjújában, hozzátéve: azt nehéz megállapítani, hogy milyen súlyos a válság.
Greenspan a spanyol El País lapnak pár nappal előbb még így fogalmazott: ,,nem jellemezném recessziónak azt a helyzetet, amelyben vagyunk, habár annak az esélye, hogy recesszió lesz, több mint ötvenszázalékos". Akkori értékelése szerint még nem tapasztalható a megrendelések meredek csökkenése vagy a munkanélküliség nagy növekedése, amelyek a gazdaság intenzív gyengülésére utalnának.
Greenspan április 8-i nyilatkozatában elutasította azokat a bírálatokat, hogy Fed-elnöki tevékenysége hozzájárulhatott a mostani pénz- és ingatlanpiaci zavarokhoz. ,,Nem bántam meg a Fed egyetlen lépését sem, amelyet egykor kezdeményeztünk, mert szakmai körültekintéssel jártunk el" ― mondta, s megjegyezte, hogy racionális politikát követtek az akkoriban rendelkezésre álló adatok ismeretében. ,,Arra vonatkozó egyes előrejelzéseink, hogy milyen következményei lesznek politikánknak, nyilvánvalóan nem jöttek be, de ezt nem lehet elkerülni" ― fogalmazott.
Greenspan kifejtette: a kamatok alacsony szinten tartásának nincs sok köze a jelenlegi válsághoz, sem az ingatlanárak felfutásához, sem az azt követő összeomláshoz. A házárak szerinte az alacsony kamatoktól függetlenül is emelkedtek volna. A Fed Greenspan irányítása alatt a 2000. év végi 6,5 százalékos irányadó kamatot 2003 közepére egy százalékra csökkentette. A kritikák szerint a bank túl sokáig és túl alacsony szinten tartotta a kamatot.
A szakértő úgy véli, az ingatlanpiaci buborék 2001 és 2006 közötti növekedése nem sajátos amerikai jelenség, és statisztikailag nem erősíthető meg, hogy a monetáris politika hozzájárult ahhoz.
Greenspan a befektetőket hibáztatta az amerikai ingatlanpiac és a másodlagos jelzálogpiac válságáért. ,,A másodlagos piac problémája a befektetők téves ítéletében gyökerezik" ― szögezte le. Szerinte a kevésbé biztonságos jelzáloghitelekre épített származékos alapok létrehozásának folyamata azért dőlt be, mert a papírokról kiderült, hogy hibásan árazták be. Az alapok hatalmas profitlehetőségek illúzióját keltették, miközben a befektetőkre nyomást gyakoroltak, hogy ne aggódjanak a papírok minősége miatt. (MTI)