Mesterségbemutatókkal és játszóházas foglalkozásokkal tarkított, hangulatos kiállításmegnyitóval ünnepelte a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas fennállásának huszadik évfordulóját tegnap este a Míves Házban. Kézművesek, egykori és mai tanítványok, barátok, érdeklődők és gyerekek lepték el az egész épületet.
A játszóház alapítója, Benkő Éva énekelt, Melkuhn Robi, Kelemen Pityu, Csibi Szabi és Lőrinczi Zsolt zenélt, amíg a kiállítóterem zsúfolásig megtelt. Az egybegyűlteket Tóth-Birtan Tinka, a Guzsalyas Alapítvány vezetője köszöntötte.
Terv szerint Antal Árpád András polgármester nyitotta volna meg a kiállítást, ám mivel nem tudott részt venni, a feladatot Czimbalmos-Kozma Csaba városmenedzserre bízta. Utóbbi humorosra vette a dolgot, és azt a maga rendjén a közönségre „ruházta át”: mikrofonjával a közönség soraiba lépett, és találomra kiválasztott alanyokat, kicsiket és nagyokat kérdezett, mit jelent számukra a Guzsalyas Játszóház és Alapítvány? A válaszokat összegezte: „mindezek után szabad elhatározásukból tett kijelentéseik alapján sikeresnek és eredményesnek, ezek után köszöntésre méltónak nyilvánítjuk a Guzsalyast”. Azért, hogy a városházán rájuk mindig emlékezzenek, ugyanakkor köszönetül, hogy Czimbalmos-Kozma Csaba megtervezte a nekik otthont adó Míves Házat, az alapítvány elnöke Máté-Szentkirályi Imola által készített díszes kerámia faliórát adott ajándékba, s mint mondta, azt a városmenedzser irodájának falán szeretnék viszontlátni. Ezek után kiszólította a Guzsalyas jelenlegi munkatársait, Benkő Évát, Kolozsi Ildikót, Máté-Szentkirályi Imolát és a korábbiakat, Kolozsi Attilát, Tölgyesi Bélát, Szász Juditot, továbbá a jelen nem lévő Bajka Máriát is megemlítette. Tóth-Birtan Tinka elmondta, a múltra emlékezünk, a jelenben örvendezünk, a jövőnek dolgozunk, és kérte a közönséget, tekintse meg a húsz év munkáiból válogatott kiállítást és a mesterségbemutatókat. Kolumbán Loránd és Rusznák Gabriella a fazekasság, Szekeres Erika és Rusznák Robert Tiberiu a bőrművesség, György Teréz a tojásírás, Tölgyesi Béla a rézművesség, Szász Judit a bútorfestés, Bunta Zsuzsa és Ráduly Enikő a nemezkészítés, Tóth-Birtan Mariann és Czimbalmos-Kozma Csaba a tűzzománckészítés rejtelmeiből nyújtott ízelítőt. Két műhelyben a gyerekeknek játszóházas foglalkozást tartottak. Az óriásképernyőn az elmúlt húsz évből válogatott hangulatfényképek váltakoztak.