MagaslesVoltak-e CIA-börtönök Romániában?

2007. június 29., péntek, Nemzet-nemzetiség
Amikor néhány éve először hangzottak el az Európai Unió hivatalos tisztségviselői részéről ama vádak, hogy az Egyesült Államok hírszerző szolgálata 2003 és 2005 között titkos börtönöket működtetett bizonyos NATO-tagállamok — így Lengyelország vagy Románia területén —, a román hivatalosságok élből, felháborodottan tagadták a börtönök létezését, légből kapottnak és rosszhiszeműnek minősítve a vádakat.

Villámgyorsan szenátusi vizsgálóbizottság is alakult, s arra a következtetésre jutott, hogy nem is léteztek ilyen intézmények az ország területén. De a vádak nem ültek el, sőt, az unió raportőre, Dick Marty június elején nyilvánosságra hozta jelentését, megismételve a vádakat, miszerint Románia területén igenis, léteztek a CIA által üzemeltetett titkos börtönök. Mircea Paşcu volt védelmi miniszter — jelenleg az Európai Parlament külügyi bizottságának alelnöke — ismételten cáfolta a vádakat, nehezményezve, hogy Dick Marty jelentésében nem vette figyelembe az ártatlanság vélelmét. A jelentés név szerint is megemlíti a volt honvédelmi miniszert, akinek a tudomásával szállította Romániába az amerikai hírszerző szolgálat az afganisztáni és iraki frontokon elfogott al-Kaida-tagokat. A jelentés nem csupán az egykori honvédelmi minisztert említi meg név szerint, hanem azt állítja, hogy rajta kívül többek között Ion Iliescu, Traian Băsescu, Ioan Talpeş és Sergiu Tudor Medar is tudott a titkos börtönök létezéséről, és hozzájárultak azok titokban tartásához, még puszta létezésüket is tagadva. Paşcu azt is nehezményezi, hogy Dick Marty, bár név szerint is megvádolta őt, személyesen nem kereste meg, nem hallgatták ki, megsértve ezzel a ,,hallgattassék meg a másik fél is" elvét. Mint ahogyan a román szenátus akkori jelentését sem vették figyelembe. ,,Sajnálatos, hogy mindezen hivatalos cáfolatok nem számítottak az Ön számára — állítja meglehetősen borúsan és sértődötten Paşcu az európai jelentéstevőhöz címzett nyílt levelében. — Azt is sajnálom, hogy anélkül vádaskodik, hogy bizonyítékokat is felhozna..." A jelentésben viszont találhatók olyan bizonyítékok, amelyek egyértelművé teszik, hogy a romániai hivatalosságok a volt s a jelenlegi államfő által is mindvégig nem létezőnek minősített CIA-börtönök igenis, léteztek Románia területén. Ezzel a tényként kezelt állításával Marty eltekint a román politikusok tagadásától, mintegy kétségbe vonja hitelességüket is, és ezáltal az ügy túlmutat önmagán. Érzékeli ezt az egykori honvédelmi miniszter is, aki ugyanis azt állítja, hogy bármikor hajlandó megjelenni az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése előtt is, szembenézni azokkal a vádakkal, amelyek szerinte légből kapottak, s bizonyítani szeretné azt is, hogy olyasmivel vádolják, amit el sem követett. De mi lesz akkor, ha a vádak mégis igaznak bizonyulnak, ha Marty forrásai hitelesek?! Ezáltal a román politikai elit legbefolyásosabb tagjai veszíthetik el, pályafutásuk szerint nem először, a szavahihetőségüket...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 840
szavazógép
2007-06-29: Nemzet-nemzetiség - B. Kovács András:

A Bolyai-ügy Brüsszelben (Jegyzet)

A hír, miszerint három erdélyi magyar képviselő beadványban kérte a Bolyai Egyetem újraindítását, és aláírásgyűjtésbe kezdtek a brüsszeli Európa Parlamentben, nem akármilyen fordulatot jelez vagy eredményezhet hivatalos képviseletünk politikájában.
2007-06-30: Máról holnapra - Magyari Lajos:

Románia megalázása?

Az írott és az elektronikus média hosszú napokig Cioroianu külügyminiszter ,,szégyenletes" washingtoni látogatásával foglalkozott. Rágódott, kérődzött és csámcsogott rajta. Igaz, az újsütetű, fiatal és eléggé tapasztalatlan diplomatának ez volt az első igazán jelentős külföldi szereplése, s könnyen követhetett el hibákat.