Fertőzött tej Sepsiszentgyörgyön

2016. július 16., szombat, Közélet

E. coli bacilussal fertőzött tejet találtak a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság ellenőrei egy sepsiszentgyörgyi tejautomatában, amelyet egy bejegyzett szarvasmarhatartó tölt fel naponta friss tejjel. A fertőzés vagy egy beteg állattól ered, vagy a higiéniai előírások be nem tartásától a fejés, szállítás során, illetve a – népiesen géptehénnek nevezett – hűtőgép rendszeres fertőtlenítésénél hibázhat valami.

A tejet bukaresti laboratóriumban elemezték, a kivizsgálás folytatódik, de addig is betiltották az érintett farmról származó nyers tej forgalmazását, és több más óvintézkedést is elrendeltek: a tej hőkezelését (pasztőrözését), a fejőgépek, szállítóedények és tejautomaták alapos fertőtlenítését, az állatok és a farmon dolgozó személyek szakorvosi vizsgálatát, valamint a tej feldolgozásával készült termékek ellenőrzését. A magas nyári hőmérsékletek miatt a szakhatóság azt ajánlja a fogyasztóknak, hogy az automatákból vásárolt nyers tejet legalább tíz percig főzzék.
Az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóságok ez év május 16-án – az Argeş megyében történt nagyszámú megbetegedés után – kezdtek év végéig tartó ellenőrzés-sorozatot az E. coli fertőzések kiszűrésére, az országos terv szerint egyszerre több vidéken vesznek mintát a szarvasmarha- és juhhúsból, illetve tejből, és ezek feldolgozásával nyert ételekből. Június 27-e és július 8-a között 14 megyében – köztük Háromszéken – került sor ilyen szűrésre, amely a termelőktől a raktáráruházakig terjed. Az akcióterv összesen tíz mintavételt ír elő a nyers tejtől a pasztőrözött sajtokig, de ezek száma az eredménytől függően változhat, a fertőzött tej esetében például többször is megismétlik az elemzést.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az Ilie Bolojan által bejelentett megszorításokról?








eredmények
szavazatok száma 1146
szavazógép
2016-07-16: Jegyzet - :

Magyar dal – magyarul

Roppant bosszantott és elkeserített, amikor vagy két évvel ezelőtt, A dal című válogatóverseny bírálóbizottságának elnöke ország-világ előtt kijelentette: az újfajta könnyűzenének, sajnos, angol a nyelve.
2016-07-16: Közélet - Fekete Réka:

Cserkész Emeséék ajándéka

Zene töltötte be újból Sepsiszentgyörgy főterét, és az élmény mellett büszkeséggel is megtelt szívünk, mert a mieink muzsikáltak.