A Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács után tegnapi levelében az RMDSZ is támogatásáról biztosítja a Bolyai Kezdeményező Bizottság törekvését, hogy törvénytervezetet nyújtsanak be a parlamentbe a Bolyai Egyetem újraindításáról.
A BKB közvitára bocsátja az elképzelést, a tervezetet júniusban véglegesítenék, ehhez kérték több magyar civil szervezet és a politikusok támogatását. Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke válaszlevelében leszögezte: a romániai magyaroknak alkotmányos joguk az anyanyelvű felsőfokú oktatásban való részvétel, a román politikai vezetés viszont szabotálja a romániai magyar adófizetők pénzének a magyar nyelvű felsőoktatásra való arányos visszafordítását. Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke szintén üdvözölte a kezdeményezést, szorgalmazva egyúttal a Székelyföldi Egyetem létrehozását is. Az RMDSZ tegnapi közleménye szerint a szövetség megalakulása óta megkülönböztetett figyelemmel kezeli a romániai magyarság anyanyelvű oktatásának kérdéskörét, ezen belül a felsőfokú oktatás bővítését is. Az RMDSZ kormányzati részvételének köszönhetően bővült a képzési kínálat a magyar nyelvű felsőoktatásban is, új képzési központok (Csíkszereda, Sepsiszentgyörgy, Gyergyószentmiklós, Nagyszalonta, Segesvár, Marosvásárhely, Szatmárnémeti stb.), új szakok és karok megjelenésével ― áll a dokumentumban. Ennek ellenére az anyanyelvű oktatás helyzete nem tükrözi a romániai magyar közösség jogos elvárásait, így az RMDSZ támogatja a Bolyai Kezdeményező Bizottságnak az állami magyar egyetem újraindítására vonatkozó törekvését.
Nem a románokat célozzák a szigorítások
Franco Frattini olasz külügyminiszter szerint a bevándorlókat érintő szigorító intézkedések nem érintik az Európai Unió tagországainak állampolgárait ― áll a kormány tegnap kiadott sajtóközleményében. ,,Nincs olyan szándék, hogy a közösség állampolgárait érintő intézkedéseket hozzanak, az európai szabályokat tiszteletben fogják tartani" ― fogalmazott Călin Popescu Tăriceanu miniszterelnök a kabinet tegnapi ülésén. Ezt az értesülését arra alapozta, hogy ,,pozitív" hangvételű telefonbeszélgetést folytatott az olasz diplomácia vezetőjével. Megerősítette: mától Itáliában lesz Cristian David belügyminiszter, hogy ottani kollégájával a román bevándorlók helyzetéről tanácskozzék. Bár Roberto Maroni, az olasz belügyi tárca vezetője az idegenek jogait erősen korlátozni szándékozó Északi Liga politikusa, és maga Frattini is olyan nyilatkozatot tett a közelmúltban, amit sokan idegengyűlölőnek minősítettek, Tăriceanu hivatalos megnyilatkozásaiban nem feltételez rosszhiszeműséget az olasz partnerről. Megerősítette szándékát, hogy együttműködési javaslatcsomagot ajánl az olasz hatóságoknak az ottani románok által elkövetett bűncselekmények visszaszorítására, illetve a tisztességes román munkavállalók becsületének védelmére. Indítványozni akarja továbbá, hogy tartsanak kétoldalú ülést a kérdéskör alapos átvizsgálására, s azon a román kormány több tagja is jelen lenne.
Új kórházakat ígér a miniszter
,,A következő négy évben 32 új kórházat építenek Romániában, ez mintegy 2,7 milliárd euróba kerül" — jelentette be tegnap Eugen Nicolăescu. Az egészségügyi miniszter elmondta: a költségeket az állami költségvetésből, illetve a szenvedélyadóból befolyt pénzből fedezik. A közbeszerzési eljárást már beindították, a minisztérium tervei szerint szeptemberben vagy októberben kezdődhetnek a munkálatok. A tárcavezető szerint a 32 egészségügyi intézmény közül négy regionális sürgősségi kórház lesz. Ezeket Iaşi-ban, Craiován, Temesváron és Marosvásárhelyen építik fel.
Iliescu inkább a liberálisokkal szövetkezne
Ion Iliescu, a Szociáldemokrata Párt tiszteletbeli elnöke tegnap Brassóban kijelentette, nem zárja ki a Nemzeti Liberális Párttal való együttműködés lehetőségét a választások után, a Demokrata-Liberális Párttal azonban mindenfajta szövetkezést kizárt. A választások utáni esetleges szövetségeket firtató újságírói kérdésre azt válaszolta: ,,Inkább a Nemzeti Liberális Pártot kellene választani, legalább tudjuk, kivel van dolgunk, meg tudjuk határozni a doktrínabeli különbségeket, de a közös programpontokat is. A Demokrata Liberális Párttal való együttműködést azért tartja kizártnak, mert az ,,komolytalan párt", amely ,,egyik napról a másikra a baloldalról átállt a jobboldalra".