MAGYAR CÉGEK TELEPEDNEK NYUGAT-ROMÁNIÁBA. Már nem csak Szlovákiába vándorolnak ki a magyar cégek, Románia is kedvelt célponttá vált — írja a Magyar Nemzet. Egyre több hajdú-bihari vállalkozás dönt úgy, hogy a szomszédban alapít céget, mert ott a magyarországi pangással ellentétben piaci pezsgésre és vállalkozásbarát adórendszerre számíthat. Romániában évi 6 százalékos a gazdasági növekedés, az áfa, a személyi jövedelemadó, illetve a társasági nyereségadó kulcsa egyaránt 16 százalék, de a kisebb társaságok adóterhe mindössze 2,5 százalék. Ez még akkor is vonzó, ha napról napra drágul a munkaerő, szakemberhiány van, és az idegen jogrend nem elég alapos ismerete buktatókat rejt.
KEVÉS A HAZAI ÉLELMISZER. Románia külföldről fedezi élelmiszer-szükségletének több mint felét, noha a mezőgazdaság ereje kielégíthetné igényeinket, és jelentős többletet is biztosíthatna. Éppen ezért a Mezőgazdasági Szakszervezetek Szövetsége és a Magántőkével Működő Romániai Munkáltatók Országos Egyesülete lerakta egy partnerség alapjait, amely arra ösztönzi a román kormányt és az európai intézményeket, hogy hozzanak intézkedéseket a mezőgazdaság súlyos helyzetének megoldása érdekében.
KIBÉDIT MENESZTETTÉK. Elbocsátotta tisztségéből a miniszterelnök Kibédi Katalint és Gheorghe Mocuţát, az igazságügyi minisztérium államtitkárait, s kinevezett egy újat, Radu Constantin Ragát, akinek még jogi végzettsége sincs. Kibédit, a párton kívüli szatmárnémeti ügyésznőt még Monica Macovei nevezte ki államtitkárnak, s a tárcánál maradt, dacára annak, hogy időközben az RMDSZ elérte: Péter Zsuzsát, az RMDSZ jogászát is kinevezték államtitkárnak. Kibédi néhány hete ,,szexuális botrányba" keveredett, néhány média azt állította róla, hogy viszonya volt a sofőrjével. Különben Kibédinek az új miniszter tanácsadói tisztséget biztosított, a korábbinál is nagyobb fizetésért. (Maszol)
LEKÖTELEZETT MÉDIA. Bár 2004 után egy darabig a politika kivonult a romániai közszolgálati médiából, a kormány most ismét megpróbálja rátenni kezét a közszolgálati televízióra és rádióra — áll abban a jelentésben, amelyet a Nyílt Társadalomért Intézet (OSI) készített a hazai médiaviszonyokról. Az intézet húsz országot vizsgált. Szerintük Románia, Albánia, Magyarország, Csehország, Litvánia, Lengyelország és Macedónia helyzete kritikusnak mondható. A vizsgált országok mindegyikében a média viselkedésére rányomja bélyegét a politikum, a szabályozás gyakran ki van téve a pártpolitikusok, az ipari és más lobbik nyomásának és beavatkozásának. Súlyos hibák történnek a közszolgálati televízió vezetésében, de a magánkézben lévő médiaintézmények tulajdonjogi viszonyai is gyakran tisztázatlanok, például Sorin Ovidiu Vântu és a Realitatea—Caţavencu médiatröszt viszonya. A jelentés bírálja a román audiovizuális szféra bulvár- és szenzációhajhász jellegét is. (Maszol)