Hírsaláta

2008. május 22., csütörtök, Belföld

MAGYAR CÉGEK TELEPEDNEK NYUGAT-ROMÁNIÁBA. Már nem csak Szlovákiába vándorolnak ki a magyar cégek, Románia is kedvelt célponttá vált — írja a Magyar Nemzet. Egyre több hajdú-bihari vállalkozás dönt úgy, hogy a szomszédban alapít céget, mert ott a magyarországi pangással ellentétben piaci pezsgésre és vállalkozásbarát adórendszerre számíthat. Romániában évi 6 százalékos a gazdasági növekedés, az áfa, a személyi jövedelemadó, illetve a társasági nyereségadó kulcsa egyaránt 16 százalék, de a kisebb társaságok adóterhe mindössze 2,5 százalék. Ez még akkor is vonzó, ha napról napra drágul a munkaerő, szakemberhiány van, és az idegen jogrend nem elég alapos ismerete buktatókat rejt.

KEVÉS A HAZAI ÉLELMISZER. Románia külföldről fedezi élelmiszer-szükségletének több mint felét, noha a mezőgazdaság ereje kielégíthetné igényeinket, és jelentős többletet is biztosíthatna. Éppen ezért a Mezőgazdasági Szakszervezetek Szövetsége és a Magántőkével Működő Romániai Munkáltatók Országos Egyesülete lerakta egy partnerség alapjait, amely arra ösztönzi a román kormányt és az európai intézményeket, hogy hozzanak intézkedéseket a mezőgazdaság súlyos helyzetének megoldása érdekében.

KIBÉDIT MENESZTETTÉK. Elbocsátotta tisztségéből a miniszterelnök Kibédi Katalint és Gheorghe Mocuţát, az igazságügyi minisztérium államtitkárait, s kinevezett egy újat, Radu Constantin Ragát, akinek még jogi végzettsége sincs. Kibédit, a párton kívüli szatmárnémeti ügyésznőt még Monica Macovei nevezte ki államtitkárnak, s a tárcánál maradt, dacára annak, hogy időközben az RMDSZ elérte: Péter Zsuzsát, az RMDSZ jogászát is kinevezték államtitkárnak. Kibédi néhány hete ,,szexuális botrányba" keveredett, néhány média azt állította róla, hogy viszonya volt a sofőrjével. Különben Kibédinek az új miniszter tanácsadói tisztséget biztosított, a korábbinál is nagyobb fizetésért. (Maszol)

LEKÖTELEZETT MÉDIA. Bár 2004 után egy darabig a politika kivonult a romániai közszolgálati médiából, a kormány most ismét megpróbálja rátenni kezét a közszolgálati televízióra és rádióra — áll abban a jelentésben, amelyet a Nyílt Társadalomért Intézet (OSI) készített a hazai médiaviszonyokról. Az intézet húsz országot vizsgált. Szerintük Románia, Albánia, Magyarország, Csehország, Litvánia, Lengyelország és Macedónia helyzete kritikusnak mondható. A vizsgált országok mindegyikében a média viselkedésére rányomja bélyegét a politikum, a szabályozás gyakran ki van téve a pártpolitikusok, az ipari és más lobbik nyomásának és beavatkozásának. Súlyos hibák történnek a közszolgálati televízió vezetésében, de a magánkézben lévő médiaintézmények tulajdonjogi viszonyai is gyakran tisztázatlanok, például Sorin Ovidiu Vântu és a Realitatea—Caţavencu médiatröszt viszonya. A jelentés bírálja a román audiovizuális szféra bulvár- és szenzációhajhász jellegét is. (Maszol)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint Nicușor Dan jobb elnök lesz-e, mint Klaus Iohannis?







eredmények
szavazatok száma 660
szavazógép
2008-05-22: Közélet - Farkas Réka:

Ifjúságközpontú politizálás

Újszerű ötletekkel igyekszik meggyőzni választóit Mădălin Guruianu, aki függetlenként pályázik a sepsiszentgyörgyi tanácsba.
2008-05-22: Belföld - Ferencz Csaba:

Belföldi hírek

Markó aggódik
Példa nélküli a Temes Megyei Választási Bizottság döntése, amely helyt adott az RMDSZ magyar nyelvű plakátjai elleni óvásnak ― jelentette ki Markó Béla, aki szerint ilyesmi korábban akkor sem történt meg, amikor a román―magyar kapcsolatokat sokkal erőteljesebb feszültség jellemezte. A szövetségi elnök aggasztónak tartja, hogy ebben a kampányban ismét felütötte fejét az ultranacionalizmus és a magyarellenesség, amelyet a temesvári eset is példáz. Markó szerint, ha a Központi Választási Iroda elutasítja az RMDSZ óvását, az azt bizonyítja, hogy Romániában továbbra is erőteljes a diszkrimináció. A választási iroda tegnap elhalasztotta az RMDSZ által benyújtott fellebbezés tárgyalását. Marian Muhuleţ, a testület szóvivője közölte: Székely Levente Csaba, az RMDSZ képviselője javaslatára döntöttek a halasztás mellett. Az üggyel kapcsolatban Sógor Csaba EP-képviselő is felszólalt az unió parlamentjében.