Groza és elvtársai

2008. július 10., csütörtök, Sport

Az alábbiakban a Magyar Kisebbség múlt héten már bemutatott, idei l—2-es számából (A pártállami diktatúra titoktalanításáról címmel jelent meg!) közlünk részleteket egy forrástanulmányból, amely a rendkívül ellentmondásos Petru Groza román miniszterelnök 1947-es magyarországi, budapesti látogatása kapcsán elemzi a háború utáni bonyolult román és magyar viszony történetének alakulását.

Kiderül, hogy az osztálytalálkozóra induló Grozát a hatalom átvételére törekedő kommunisták meglehetősen rövid pórázon tartották, meg volt szabva neki, hogy miről beszélhet magyar partnereivel, és miről nem! Elkísérte útjára a Dej bizalmi emberének számító, jó kágébés kapcsolatokkal rendelkező Emil Bodnăraş is, aki végig jelen volt tárgyalásai során, és az útról részletes jelentést készített, amelyet a román kommunista párt vezetője, Gheorghe Gheorghiu-Dej kapott meg, és természetesen a szovjet elvtársak. Eredetileg ebből a jelentésből akartunk részleteket közölni, de olyan terjedelmes és részletező, s megértése annyi jegyzetet igényelne, hogy helyhiány miatt Olti Ágoston tanulmányának részletei mellett döntöttünk, már csak azért is, mert érzékenyen reagálva a román—magyar viszony mindenkori neuralgikus pontjaira, lényegiekben pontos képet fest a háború utáni és a közvetlenül a kommunista hatalomátvétel előtti helyzetről, amelynek alakulása már előrevetíti a boldogtalan jövőt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 816
szavazógép
2008-07-10: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Lécfalva nem hagyja magát

Azt csak a helytörténet kiváló ismerője tudja, mennyire pezsgő közösségi élet jellemezte e községet. A rendszerváltás után a nagyborosnyói községi tanács lécfalvi tanácstagjai és néhai Deák László református lelkipásztor, Deák Anikó tiszteletes asszony, a tantestület és néhány helybeli lelkes faluszerető bizonygatta, hogy a közigazgatás kényszere miatt falusi rangra jutott közösség élni akar, nem hagyja magát.
2008-07-10: Sport - x:

Olti Ágoston: Osztálytalálkozó jeles meghívottakkal (Petru Groza 1947-es budapesti látogatása)

A második világháború utáni magyar―román párt- és államközi kapcsolatokat egyszerre jellemezte a kölcsönös szembenállás és a kapcsolatok baráti jellege fenntartásának szükségessége.