A román állam képtelen az ország többnyelvű jellegét tiszteletben tartani, illetve felismerni, hogy az egynyelvű multikulturalizmus zsarnoki, antidemokratikus hozzáállásra utal ― idézi a Babeş―Bolyai Tudományegyetem (BBTE) ügye kapcsán Schöpflin György európai parlamenti képviselőt tegnapi számában a Krónika.
A fideszes politikus szerint semmi köze nincs az etnikai szeparatizmushoz a romániai magyar tannyelvű egyetem újraindítására vonatkozó igénynek. Schöpflin a napokban tájékoztatta brüsszeli képviselő társait az egykor megszüntetett Bolyai Egyetem visszaállítását célzó kezdeményezés hátteréről. ,,Valójában a magyarul oktatott tantárgyak változatlanul a jó szándéktól, avagy a szenátus román többségétől függnek" ― állapítja meg az EP-képviselő. Schöpflin felidézi: 1999-ben a Max van der Stoel, az EBESZ akkori nemzeti kisebbségi főbiztosa által vezetett küldöttség tagjaként annak elemzése volt a feladata, hogyan lehetne a kolozsvári Babeş―Bolyai Tudományegyetemet multikulturális és többnyelvű intézménnyé alakítani. Noha a főbiztosi hivatal teljesen méltányosan szerette volna biztosítani a BBTE többnyelvűségét, és számos ajánlatot előterjesztett, ezeket az egyetem soha nem a multikulturalizmus szellemében ültette gyakorlatba, így a három nyelvnek (román, magyar, német) mindmáig nem lett egyenlő státusa ― mondta az EP-képviselő.
Eközben a Cozmin Guşă vezette román Nemzeti Kezdeményezés Pártja csütörtökön Bolyai-ellenes lobbiba fogott Brüsszelben, és jelentést juttatott el a 785 EP-képviselőnek az egyetem újraindítását szorgalmazó RMDSZ kezdeményezésével kapcsolatosan. A szövetség több képviselője a közelmúltban szorgalmazta az 1959-ben felszámolt, majd román tannyelvű Babeş Egyetemmel összevont magyar tannyelvű Bolyai Egyetem visszaállítását. A nacionalista politikájáról ismert Guşă szerint a szövetség három európai képviselője által elindított ,,pragmatikus-szélsőséges" akció a romániai etnikumközi viszony, valamint a román―magyar kapcsolatok feszültté tételét szolgálja. Ugyanakkor Daniel Buda demokrata parlamenti képviselő felkérte Markó Béla RMDSZ-elnököt: vonja meg a politikai támogatást Kónya-Hamar Sándor EP-képviselőtől amiatt, hogy megkérdőjelezte a BBTE multikulturális és többnyelvű jellegét.