JegyzetAz élőnek emlékezést, a halottnak örök nyugodalmat!

2007. július 7., szombat, Közélet

Felröppent a hír: megtalálták Pusztai Ferenc maradványait azon a helyen, ahol eddig is sejtettük elhantolását. Újabb hír a ,,drótnélkülin": el is temették a csontokat az ozsdolai temetőben (talán a sógornő, Pusztai Anna gondoskodása volt?). Szintén ellenőrizetlen csatornákon: a falu vezető tisztségviselői és egyházi méltóságai (megmaradva eddigi elutasító álláspontjukon) mindettől távol tartották magukat. Minthogy ezek ellenőrizetlen hírek, remélem, a hitelesség kedvéért (és végre a távoltartás okának tisztázásáért, ha a hír igaz) az érintettek reagálnak felvetésünkre.

Miről van szó? Pusztai Ferenc az ötvenes évek elején, ahogy ez kiderül Iochom István jól dokumentált könyvéből (Pusztai, Jeges, Dézsi — Kézdivásárhely, Székely Nyomda, 2006), társaival fegyveresen szegült szembe a kommunista diktatúra helyi képviselőivel, s ezért mi, az egykori diktatúra áldozatai nem amolyan ,,betyárok"-nak tekintjük őket, hanem politikai ellenállóknak és a kommunizmus mártírjainak. Akkor is, ha ez falustársaik véleményében másként jelenik meg. Nyilván azért, mert tevékenységük következményeként többeknek meghurcolásban volt részük. Tisztelet érte, hogy ezt elszenvedték és túlélték. De ez mind nem ok arra, hogy kitartsanak téves vélekedésük mellett.

Tehát, ha a véletlenül felszínre került emberi maradványok valóban az embertelen módon elhantolt Pusztai Ferencéi, akkor mindenekelőtt el kellett volna (vagy el kell) végeztetni a DNS-vizsgálatokat bizonyság okából. Ha a maradványok — amit okkal feltételezünk a tanúvallomások alapján — Pusztai csontjai, ezeknek a családi sírhelyen történő eltemetése keresztényi (egyházi!!) kötelesség. Továbbá: mivel a kommunista diktatúra mártírja, ezért nyilvános és ünnepélyes kegyeleti szertartásra tarthat igényt, amelyhez mi, a volt politikai foglyok asszisztálni óhajtunk tiszteletadásunk kinyilvánításával. Továbbá: a falu mártírja is, ezért mi úgy véljük, megérdemli az emlékjel (kopjafa, emlékoszlop stb.) felállítását.

Tisztelt ozsdolaiak, gondolják át a fentebb leírtakat. Meggyőződésem, hogy egyetértésre jutunk, és illő módon emlékezhetünk meg arról a fiatalon megölt emberről, aki nem akart mást, mint mi, önök is, valamennyien: elsöpörni az erőszak rendszerét (ha csak úgy lehet: erőszakkal), amely annyira idegen szabadságszerető székely népünktől.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 270
szavazógép
2007-07-07: Máról holnapra - Magyari Lajos:

Valami elkezdődött?

Természetes is, meglepő is a hír, miszerint Markó Béla szövetségi elnök találkozót ajánlott fel Tőkés Lászlónak: üljenek le, beszéljék meg a fennforgó problémákat, s elsősorban természetesen az európai parlamenti választási listával összefüggőket. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökének Markó két helyszínt is ajánl, Kolozsvárt és Marosvásárhelyt, a megbeszélés időpontját is választására bízza, július 12., 14., 16. között lehet válogatni.
2007-07-07: Közélet - x:

Egyetértésben a jogaikért (Kisebbségi egyházak)

A kommunizmus elítélését, a kisebbségi kérdések rendezését, a kisebbségi etnikai és egyházi közösségekkel szembeni diszkrimináció és jogfosztás minden formájának a megszüntetését, a felekezeti oktatás sürgősségi kormányhatározatban való törvényesítését, az országos ökumenikus tanács létrehozását, a csángómagyarok anyanyelvű vallásgyakorlatát, az elkobzott egyházi ingóságok és ingatlanok...