A Román Televízió magyar adásában arra keresték egy riportban a választ, hogy merre tart Háromszék mezőgazdasága és ezen belül a hagyományos és a biogazdálkodás. Bár e lap hasábjain már akkor írtunk, beszéltünk bióról, amikor Romániában még teljesen gyerekcipőben járt ez a gazdasági forma, el kell ismernünk, hogy leköröztek, ennek a gazdálkodási formának nagyon is alkalmas vidéken egy helyben topogunk.
Hol a hiba?
Hogy — talán önhibánkon kívül — szegények vagyunk, az tény, de hogy nem tudunk összefogni, jövőben gondolkodni, azért már mi is egy kicsit hibásak vagyunk. Egy ideig büszkék voltunk, hogy nálunk egy talpalatnyi föld sem marad műveletlen, de hol van már az a tavalyi hó? Bizony, sok helyen felhagyott, elparlagosodott földeket látni. A bioenergia-termelésre felhasználható kultúrák — kukorica, repce, sőt, gabonafélék — Háromszéken hiányoznak, s a nincstelenség, a hozzá nem értés, de a még mindig bürokratikus, centralizált intézmények miatt az új — ami valójában hagyományos gazdálkodásban is működik — elkerül. Nincs agrárkamaránk, gyengék az egyesületek, fehér holló a termékszövetkezet. A gazdaság romlik, hanyatlik ugyanúgy, mint az autonómiaesély.
Nem igaz, hogy nem érdemes termelni, nem igaz, hogy az unió csak rosszat hozott. Van pénz, ha jó balkáni módszer szerint késik is, ha összefogunk, merünk vállalkozni és pályázni, van amiből fejlődni. Csak azt kellene megteremteni, hogy az információ jusson el oda, ahol fel is tudják használni, ne csak egyesek élhessenek vele.
A székely gazda hagyományos gyümölcse, zöldsége eladható, kitárt karokkal várják bölcsődéink, óvodáink, de kórházaink is, csak össze kellene gyűjteni, és nem csak választási kampányban. Már kisebb parcellán is lehet kertészkedni, biogazdálkodást folytatni, van támogatás, és nem is kevés, csak kérni kell! Van támogatás a biotermékek elismertetésére, csak be kell jelentkezni az egyesületnél és a mezőgazdasági vezérigazgatóságnál, a költségek is tűrhetőek, kifizethetőek, s az eredmény a piacra való betörés, sőt, a biztos megélhetés, lásd a lemhényi vagy szentivánlaborfalvi példákat.
Ne csak beszéljünk, már végre fogjunk is össze! Segíts magadon, s az Isten is megsegít! Ha őseink is úgy gondolkodtak, cselekedtek volna, mint mi, nem lett volna sem erdőnk, sem mezőnk, de mi sem lettünk volna.
A Biokultúra Egyesület tud segíteni az érdeklődőknek (elérhetőség: biokultura@freemail.hu, 0743/784 766 és 0267/373 656). Ha ugyanezt a más szakmai egyesületek, szövetkezetek is megteszik, akkor a jövőkép is változni fog, és Háromszék parasztgazdasága kimozdul jelenlegi állapotából.