Moldvai fadöntők székelyföldi utakon

2008. július 30., szerda, Gazdaság

Egy észak-moldvai cég Piatra Neamţból (Karácsonkő) dönteti az útszéli fákat a málnási vasúti átjáró övezetében. Az útszéli favágás ritmikus, a nagytestű fák útra zuhanása veszélyes, ezért a favágók időnként útonállókká válnak, jelzőtáblákkal, de útra kiálló kézi irányítással is leállítják a forgalmat, majd nagy iramú munkával felszabadítják az aszfaltcsíkra esett fától az utat. Sok mindenre kell vigyázniuk, az országút melletti huzalokra, az ezeket tartó oszlopokra, az úton közlekedő járművekre, emberekre és természetesen magukra is. A fákat nem dönthetik rá az aratatlan gabonára, a krumpliföldekre, egyszóval a sajátos körülmények között végzett művelet szakértelmet és nagy favágói tapasztalatot igényel.

A málnási vasúti átjárónál éppen egy nyárfaóriás kivégzését készítik elő. A munkálatokat inkább egy festőművésznek, mint favágató vállalkozónak nézhető férfiú irányítja. Szóba elegyedem vele, előbb udvariasan, rejtett keresztkérdésekkel kipuhatolja, hogy miért érdekel a téma, aztán beszédessé válik, s valósággal visszatart, amíg az óriásfát ki nem döntik, hogy nézzem végig a műveletet. Beszélgetésünk vége felé, névjegycsere közben tudom meg, hogy Mihai Pantilimon karácsonkői vállalkozó alapfoglalkozását tekintve jogász, egy egész sereg közéleti funkciója is van, szakértő, szaktanácsadó európai cégeknél is. És természetesen vállalkozó, a Kökös és Gyergyószentmiklós közötti országút fáinak kidöntését és az útszélek fás növényzettől való megtisztítását e célból kiírt versenytárgyaláson nyerte meg. Kiderül, hogy mikor inkább művészléleknek hittem, mint fadöntő vállalkozónak, nem tévedtem, mert otthon, több észak-moldvai településen panziót is működtet — ez a felesége reszortja —, és szobrásztábort is szervez. Elhangzik Voratec neve is, és amikor megemlítem, hogy amikor a kilyéni útszakasz körtefáit döntötték, a szívem szakadt meg a faragásra alkalmas, szép húsú és textúrájú fákért, csodálkozva mondja, hogy hát miért nem jelentkeztek a képzőművészek nála, adott volna ő ajándékba is faragásra alkalmas fát, hiszen ő művészetpártolásáról is közismert Észak-Moldvában.

Az ajánlattal élni még mindig nem késő, ha valaki kinéz magának a 12. számú országúton faragásra alkalmas fát, forduljon bizalommal Pantilimon úrhoz, aki készséggel kiszolgálja.

Közben a moldvai munkások a faóriást hajkolják. A láncfűrész nem visít, úgy halad a puha húsú öreg nyárban, mint a vajban. Partnerem hatvanesztendősnek saccolja a faóriást. A hibrid nyárak vágásideje 28 év, ez a fa már kétszeresen is meghaladta vágásérettségi korát, ilyen korban már közveszélyes, különösen a nagy forgalmú utak mentén. Ezt azért emelem ki, mert nemes emberi érzésektől indíttatva mindig elsiratjuk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 865
szavazógép
2008-07-30: Gazdaság - Pálmai Tamás:

Nyár (Békési levelek)

Ha úgy vesszük, ha kicsit belegondolunk, akkor rájövünk, hogy a nyár egy esztendő életének bimbózó asszonyállapota. Életerőtől duzzadó, szerelemre, nemzésre, szülésre kész, lélekben szilárd nő, ki már túl van a tavasz bohókás lányállapotán, de még nem érte el a beteljesülést hozó ősz boldog bölcsességét, érett mosolyát.
2008-07-30: Gazdaság - Sylvester Lajos:

Katrosai élményfürdő

Diáktábor a megyehatáron
Aki arra adja a fejét, hogy Kászon völgyén közelítsen a Nyergestető felé — augusztus 1-jén van a csata évfordulója —, olyan természeti élményfürdőben lesz része, amelyet egykönnyen nem felejt el. Tudom, élményfürdő szavunk egyébre, pancsolásos, rendszerint termálvizes modern fürdőzés megnevezésére foglalt. A Kászon völgyében látványélményben fürdőzhet az arra járó. A völgy egésze egy virágba borult hullámzó tenger. Ezt elsősorban az ember keze nyomának köszönhetjük. A gyimesi tájak varázslatos szépségét az adja meg, hogy a meredek hegyoldalakat is rendszeresen kaszálják, s ennek a következménye, hogy ott nem kóródzik mindenféle gyom. És a Kászon völgye nincs tele szeméttel, eldobált pillepalackokkal. A völgyön végigkígyózó aszfaltcsík is esztétikai élményt nyújtó, élvezet rajta gépkocsit vezetni.