Közel egyhetes blokád után, amikor a magyarországi gazdák két almafeldolgozó üzemet zártak el a külvilágtól, így tiltakozva a rendkívül alacsony, alig 15 forintos felvásárlási ár ellen, a magyar szaktárca is mozdult. A gazdák által kért 30 forintnál ugyan kevesebbet ajánlanak, de az összefogásnak, amely kiterjedt a lengyel gazdákkal való egyeztetésre is, eredménye mutatkozik.
Az ipari alma alacsony felvásárlási ára miatt kirobbant tiltakozás két Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei feldolgozót érintett, de az agrár-érdekvédelmi képviselet egy esetleges határblokádot, sőt, a feldolgozó termékeinek bojkottját is kilátásba helyezte. Ennek nyomatékosítására a tiltakozó termelők több mint négyszáz járművet sorakoztattak fel a blokád alá vont Agrana-Juice Magyarország Kft. arancsi és vásárosnaményi feldolgozóüzeme előtt. A Magyar Gazdák és Gazdakörök Szövetségének (Magosz) elnöke, Jakab István úgy fogalmazott, hogy az almatermelők tiltakozásukban a végsőkig kitartanak, mert nincs, hova hátrálniuk, a megélhetésükről van szó. Önköltségi ár alatt pedig nem kívánják árujukat értékesíteni.
Ebben egyetértettek a magyar és a lengyel almatermelők megbízottai, amikor a magyar almatermelők képviselői a lengyel parasztszövetség megbízottaival és a lengyel agrárminiszterrel találkoztak. Közös nyilatkozatot is elfogadtak, hogy segítsék egymást céljaik elérésében, és ne lehessen őket kijátszani egymás ellen. A két ország gazda-érdekképviseletei megállapodtak abban, hogy kölcsönösen együttműködnek az iparialma-piacon tapasztalható zavarok elhárításában, továbbá tájékoztatják egymást az ipari alma értékesítési lehetőségeiről. S ami a legfontosabb, hogy az ipari alma szezonindító árát 12 eurócentben határozzák meg.
Gráf József agrárminiszter a két vásárosnaményi feldolgozót blokád alatt tartó termelők múlt szombati nagygyűlésén tizenegy eurócentes felvásárlási árat javasolt az ipari alma kilójáért. Ez egy eurócenttel (2,40 forinttal) alacsonyabb a gazdák követelésénél. Gráf kifejtette: szerinte a megegyezés érdekében minden érdekeltnek ― a kormánynak, a feldolgozóknak és a gazdáknak is ― ,,be kellene vállalnia" 1―1 eurócentet. A miniszter megígérte, lengyel kollégájával közösen lépnek fel az almafeldolgozás vitás kérdéseinek unión belüli rendezéséért, továbbá a kínai almasűrítmény Európai Unióba történő beszállításának szabályozása érdekében. Budai Gyula, a Magosz igazgatója a 11 eurócentes árat elfogadható tárgyalási alapnak tartja, ám az egyezséget a lengyelországi hasonló tárgyalásoktól tette függővé.
Közben egy bécsi gazdasági lap nem az almatermelők és -felvásárlók harcaként, hanem az OMV―Mol-csata és a Rába-konfliktus után újabb osztrák―magyar háborúzásként értékeli a szabolcsi almatermelők blokádját. Hiszen az osztrák Agrana cég három magyarországi gyümölcsfeldolgozó üzeme közül kettőt vettek blokád alá a tiltakozó gazdák. A bécsi tőzsdén jegyzett osztrák cég, amely tíz éve van jelen Magyarországon, s leányvállalatán, a Magyar Cukoron keresztül az ország legnagyobb cukortermelőjévé lépett elő, azzal számol, hogy a nagy kapacitások következtében a néhány napos kiesést hamar pótolni tudják.