MagaslesTörvénymódosítások

2007. május 31., csütörtök, Közélet

A román igazságszolgáltatás feje fölött Damoklész kardjaként lebeg a veszély, hogy a reformját fölöttébb hitetlenkedve és gyanakodva figyelő Európai Unió alkalmazza a kilátásba helyezett védzáradékot.

Noha a miniszter szerint ettől nem kell tartani, hiszen az Európai Bizottság hamarosan közzé teendő jelentése minden téren várhatóan előrelépésről számol be, mégsem csodálkozhatunk azon, hogy Tudor Chiuariu a hét elején rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be: tíz nappal a szenátus átal efogadott tervezet után máris módosítanák az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség létrehozására és működésére vonatkozó jogszabályt, méghozzá több sarkalatos pontban is, s a módosításokat még a héten a kabinet elé terjeszti. Az egyik legfőbb változtatás — fejtegette a miniszter — a nyomozás megkezdését indokolttá tevő összeg nagyságára vonatkozik. Eredetileg azt a minimális summát, amely a bevallott vagyon és a képviselői-szenátori mandátum alatt szerzett jövedelem között mért különbséget jelzi, húszezer euróban állapították meg, ez a módosítás szerint tízezer euróra csökkenne, s ha ez az eset fenáll, tehát a honatya vagyona dicső működése alatt tízezer euróval gyarapodott, máris beindulhat a nyomozás. Ugyanakkor Chiuariu eltörölné azt a rettegést kiváltó kitételt, miszerint akkor is magától indulhatna be a nyomozás, ha a képviselői jövedelemben meghatározható különbség nagyobb a vagyonbevallásban szereplő összeg tíz százalékánál… Egyébként az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség még csak ezután alakul meg, a tervek szerint a törvény hatályba lépésétől számított tizenöt napon belül jelölik ki a különféle szervezetek képviselőit, öt napon belül a szenátus összeül, és dönt a testület létrehozásáról. Ezután versenyvizsgát írnak ki az elnöki, valamint az alelnöki poszt betöltésére. Amiután lezajlik a meglehetősen hosszadalmas, mintegy hetven napig tartó elenőrzési és kiválasztási procedúra, a szenátus kinevezi a versenyvizsgán győztes vezetőket, s egyúttal huszonöt köztisztviselőt jelöl a testületbe, hogy az akár azonnal megkezdhesse bizonyára áldásos, a haza üdvére nézve elkerülhetetlen ellenőrző tevékenységét. A miniszter általános várakozást keltve azt is magabiztosan jelentette ki, hogy a testület nem tartozik majd a szenátus ellenőrzése alá — sokan és joggal pontosan ettől féltek —, munkájuk egyetlen ellenőrzési módja az évente a felsőház elé terjeszett jelentés lesz. Az ügynökség teljes függetlenséget élvez majd, ami a miniszter szerint azért is fontos, hogy eloszlassa az unió illetékeseiben még meglévő és nem is alaptalan gyanakvásokat. A puding próbája, egy angol közmondás szerint, az evés. Várjuk tehát, mit kezd ezen az aláaknázott terepen, a kapcsolatok fojtogató hálóiban a feddhetetlenségi ügynökség…

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint Nicușor Dan jobb elnök lesz-e, mint Klaus Iohannis?







eredmények
szavazatok száma 531
szavazógép
2007-05-31: Világfigyelő - Váry O. Péter:

Röviden

Békés ország Magyarország
Irak a világ legbékétlenebb országa az Economist Intelligence Unit (EIU) felmérése szerint. A Londonban tegnap közzétett új világranglista Magyarországot a legbékésebb országok közé sorolja. A világ egyik legnagyobb gazdasági-politikai elemző központja Global Peace Index (globális békemutató) néven állította össze az első ilyen jellegű összehasonlító felmérést. A bevont országok békés vagy békétlen jellegét az EIU kéttucatnyi részindex alapján határozta meg, számszerű átfogó mutatót alkalmazva. A vizsgált 121 ország közül Norvégia a legbékésebb, 1,357 ponttal, Irak a legrosszabb — vagyis legmagasabb — indexet kapta, 3,437 ponttal. Magyarország a teljes listán a 18. helyen áll, 1,575 ponttal, megelőzve a térségben Romániát, Lengyelországot, Észtországot és Litvániát is.
2007-05-31: Belföld - x:

Hírsaláta

HIÁNYOS A JOGHARMONIZÁCIÓ. Figyelmeztető levelet kapott Románia az Európai Bizottságtól, mert nem módosított és alkalmazott a román jogrendszeren belül számos olyan európai uniós irányelvet, amelyre korábban az európai hatóságok felhívták a figyelmet — fejtette ki a külügyminisztérium európai ügyek főosztályának igazgatója, Adrian Ciocănea. A 156 nem teljesített európai uniós irányelv közül legtöbb a mezőgazdasági és környezetvédelmi minisztériumot érinti. A kormány úgy döntött, nem hozza nyilvánosságra a figyelmeztetést — mondta Ciocănea. (Realitatea tévé)