Háromszéken 309 tanintézményben csengetnek be ma több mint harminckétezer óvodás és iskolás, valamint közel 2800 pedagógus számára. Újdonság, hogy idén nem tartanak megyei próbavizsgát a nyolcadikosoknak és próbaérettségit a végzősöknek, az első félév pedig már decemberben véget ér.
Évek óta a legnagyobb gond tanévkezdéskor a tankönyvhiány, ez idén sincs másképp. Elmaradások vannak majdnem minden évfolyamon, de a hetedikeseknél a legnagyobb az űr, itt a magyar tagozat számára csak a magyar nyelv és irodalom, a magyar kisebbség történelme és hagyományai, valamint a katolikus vallás tankönyve készült el a sajátos tankönyvek közül. A román nyelv és irodalom tankönyvre benyújtott pályázatokat az Országos Értékelési és Vizsgaközpont nem fogadta el, a kiadók fellebbeztek, nem tudni, mikorra és milyen minőségű kiadványra lehet számítani. Román szakos tanárok szerint a késés hátrányt jelent, különösen amiatt, hogy az idei hetedikesek az elsők, akik sajátos tanterv és tankönyv szerint tanulnak, a múlt évi tankönyveket nem tudják használni, és a 2020/2021-es tanévben szintén ők lesznek az elsők, akik megkülönböztetett tételeket kapnak románból az egységes felmérőn.
Bár az országos átlagnál jobb a háromszéki óvoda- és iskolaépületek helyzete, még mindig vannak tanintézetek iható víz nélkül, kerti vécékkel, rendezetlen udvarokkal, ezek egy részében folyamatban a hiányosságok pótlása, mások országos felújítási programokban szerepelnek, és amikor sorra kerülnek, elvégzik a szükséges korszerűsítési munkálatokat.
A megyei tanfelügyelőség adatai szerint 1985 kiscsoportos kezd a háromszéki óvodákban, 2036 előkészítős lépi át először az iskola kapuját, 2172 ötödikes számára lesz újdonság, hogy minden tantárgyat más tanár tanít. A megye középiskoláiban negyvennégy IX. osztályban 1170 tanuló számára csengetnek be, a szakiskolákban pedig a tervezett huszonnyolc osztály helyett csak huszonegy kilencedik indul 549 diákkal.