Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténésznek négy műemléki ismertetője, kalauza jelent meg az utóbbi években. Olyan könyvecskék, amelyek végigvezetik az érdeklődőt az adott műemléken. Formátumra akkorák, hogy zsebbe tehetők és bárhol fellapozhatók.
A sorozat A gelencei Szent Imre műemlék templom kalauzával kezdődött. A kötet a Kovászna Megye Tanácsa égisze alatt működő sepsiszentgyörgyi Háromszék Vármegye Kiadónál jelent meg 2013-ban. Gelencei templomkalauz címmel a Háromszék 2014. március 1-jei számában ismertettük. Másodikként A kézdiszentléleki Szent István-kápolna című kalauz került ki a nyomdából a kézdivásárhelyi Ambrózia Könyvkiadónál 2016-ban. Szent István-kápolna a Perkőn címmel ismertettük lapunk 2016. március 3-i számában. Harmadikként A kilyéni unitárius templom kalauza látott napvilágot Mudrák Attila fényképeivel, a sepsiszentgyörgyi T3 Kiadónál 2018-ban. A kötet ismertetése eddig elmaradt, ezt pótoljuk mai Történelmünk rovatunkban. A sorozatban eddig utolsóként A székelyderzsi unitárius templom kalauza jelent meg 2019-ben a kolozsvári Verbum Kiadónál. Hatszáz éves örökség Székelyderzsben címmel tudósítottunk a könyv bemutatójáról a Háromszék 2019. december 18-i számában.
A négy kötet négy különböző kiadónál jelent meg, mégis sorozatként kezelhető, hisz szerzőjük ugyanaz, formátumuk egységes, és szerkezetük is: tömör településbemutatóval kezdődnek, majd a műemlék egyházi épület történetével folytatódnak, előtérbe helyezve annak művészettörténeti értékeit, főképp falképeit. A szövegtörzstől elkülönített keretes írásokban magyarázatot kapunk egy-egy szakkifejezésre, vagy megismerhetjük egy kutató vagy patrónus életrajzát. Az első kötetbemutatóban írottak végig érvényesek: a műemlék kalauzával felfegyverkezve a látogató értően szemlélheti az épület értékeit, az olvasó pallérozhatja ismereteit, a művészettörténet vagy csak a történelem iránt érdeklődő hasznos olvasmányra lel.
A kilyéni unitárius templom falképeiről, főként a Szent László-legenda ábrázolásáról többször írtunk lapunkban, ezúttal a kalauzból való ismertető közlésével a krisztológiai ciklust mutatjuk be.