Egy jó túra felfrissít, és minden megy tovább

2022. január 19., szerda, Riport

A kétezres évek közepe táján jelölte ki Köllő Zsolt Ágoston sepsiszentgyörgyi biológiatanár és néhány pedagógustársa Háromszék első tanösvényét a besenyői tábor közelében. A fiatal pedagógus már akkor biztos volt abban, a legmaradandóbb tanórák azok lesznek diákjai számára, amelyeket a természetben tart meg. A Pro Natura-táborokban, honismereti túrautakon már korábban megfigyelte idősebb tanárait, hogyan tudnak a legnagyobb lelkesedéssel beszélni a legkisebb élőlényről is. Azóta is azt vallja – akárcsak a több mint negyvenéves Pro Natura mozgalom alapítói, Farkas István és néhai Gaál Sándor –, hogy a természet a legjobb tanító.

 Középiskolai osztályfőnökét, Nagy Gábor kémia szakos tanárt említi, aki táborokba, kirándulásokra vitte osztályát, és szerinte ezek a kiruccanások adták az első lökést a természet felé. Az egyetemen a terepgyakorlat az oktatás része volt, így nem csoda, hogy 1995-ben, fiatal pályakezdőként nem az osztályteremben érezte a legjobban magát, hanem tanítványai körében a természetben.

Köllő Zsolt rendszeresen túrázott az Erdélyi Kárpát-Egyesülettel, részt vett Pro Natura-táborokban, majd 2003–2007 között tanára és osztályfőnöke volt a Kiss Árpád Általános Iskola Waldorf-osztályának, amelynek az iskola bezárása miatt a nyolcadik osztályt a Váradi József Általános Iskolában kellett befejeznie. Tanév közben is tantáborokba vihette tanítványait, hisz ez a Waldorf-program része, és itt volt leginkább alkalom arra, hogy a dolgok összefüggéseire is felhívja a figyelmet.

Azt mondja, amikor visszapillant diákéveire, a hátizsákos kirándulásokra emlékszik legszívesebben. Néhány kémia- és matematikaórát is fel tudna idézni, de ezeket inkább azért, mert nagyon ráijesztett a tanár, hogy még többet kellene tanulni, ám az igazi emlékek a bodvaji hegyekhez, a vargyasi táborokhoz fűződnek. A tíz-húsz éves találkozókon is ilyenszerű kirándulásokat emlegetnek tanítványai: „az volt a vagány, amikor felmentünk az Egyeskőre és ott aludtunk”.

A helyzet azonban változott. Panziókban kínálnak különböző tábori programokat, ott nem a tanár állítja össze a programtervet, de a szülők szívesebben választják ezeket, nem támogatják a rusztikusabb körülmények között meghirdetett táborokat, nehezebb túrákat, de a diákok részvételi szándéka is megváltozott, ami egybeesik a telefonos világgal – állítja Köllő Zsolt. Jó ideje a papírmunka is megsokasodott az iskolán kívüli tevékenységek esetében, egész iratcsomót kell összeállítani, ezért a tanárok ritkábban vállalnak programszervezést – mondotta.

Köllő Zsolt negyedik éve tanára a Mihai Viteazul Főgimnáziumnak, itt van a végleges katedrája, korábban a Székely Mikó Kollégiumban tanított. Az elmúlt két esztendőben a koronavírus-járvány még inkább megnehezítette a tanórán kívüli együttlétek szervezését, szinte lehetetlen kimozdulni az osztályból, a diavetítőre, az okostáblára kell hagyatkozni, de ez nem helyettesíti a természetben szerzett tapasztalatot, közös élményt – hangsúlyozza a természetjáró pedagógus.

A háromszéki honismereti kiadványok sokasága természetföldrajzi és történeti-földrajzi fejezeteinek szerzője, az Erdélyi Kárpát-Egyesület kiadásában megjelent Barangolások Háromszéken (2017) szerkesztője, a Cimbora gyermeklap rendszeresen közlő munkatársa, az Iskoláink név­adói – A háromszéki tanintézmények névadóinak rövid bemutatása (2011) című könyv szerzője legutóbb arra kapott felkérést több, természettudományokban jártas helyi szakemberrel együtt, hogy állítsák össze a Vadon Egyesület gondnokságára bízott sugásfürdői Rókavár erdei iskola programját. Bár időnként egymásra tevődnek a feladatok, Köllő Zsolt Ágoston ereje, kedve nem lankad, egy jó túra felfrissíti, és megy tovább a saját maga választott útján.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 841
szavazógép
2022-01-19: Riport - Fekete Réka:

Tantermen kívül is lehet tanulni és tanítani (Beszélgetés az örökmozgó Rabocskai Lászlóval)

Szülei gazdálkodtak, kertészkedtek, méhészkedtek, állatot tartottak, a család számára mindent a föld adott. Nem telt el egyetlen nap sem, hogy este ne vették volna számba, milyen hasznosat tettek aznap. Ilyen dolgos környezetben nevelkedett Nagyajtán Rabocskai László, aki huszonötödik születésnapján, 1972. szeptember 15-én kezdte tanári pályafutását a székelyszáldobosi iskolában, majd következett Mikóújfalu és végül a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola, ahol huszonhárom évet tanított. A negyvenegy évet katedrán töltő pedagógus több száz tábort, túrát, kerékpáros kirándulást szervezett diákok számára, és mindvégig vallotta: nem csak a tanteremben lehet tanulni, tanítani.
2022-01-19: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Romániában legfájóbb a rezsiköltség (Energiahordozók Európában)

Az elszálló piaci gáz- és áramárakat Európa sok országában egyre durvábban megérzik a háztartások is. Miközben a hazai kormánykoalícióban azon vitáznak a pártok, hogy milyen kompenzációs rendszert vezessenek be, addig érdemes rátekinteni az európai fővárosok „rezsitérképére”. A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálata szerint – amelyet több sajtótermék is szemlézett – a nominális árakban is rendkívül nagyok a különbségek, nem beszélve a vásárlóerő-paritáson vagy a bérszínvonal tükrében számított értékekről. Általános megközelítésben kiderült, hogy Európa fővárosai közül Bukarestben kell a legmélyebben a zsebbe nyúlniuk az egyéni fogyasztóknak.