Emlékek az „átkosból” 2.

2022. február 11., péntek, Emlékezet

Sokan nosztalgiáznak az 1989-es fordulat előtti időkről, mások pedig előszeretettel „diktatúráznak” a mostani állapotokról. Gondoltam, felidézek pár emléket, hátha a múltba vágyók elgondolkoznak.

  • Építik a Lenin negyedet. Albert Levente felvétele
    Építik a Lenin negyedet. Albert Levente felvétele

Tojást osztanak

A tömbház előtt valamelyik szomszéd felkiált, hogy tojást osztanak. Aki hallotta, gyorsan mozgósította a család otthon levő tagjait, beleértve a menni tudó gyermekeket is. Ugyanis a sorban minden személy ugyanannyi tojást (vajat, narancsot, vécépapírt…) kapott. Néha a gyermeket ,,kölcsönadtuk” az utánunk sorban állóknak...

Úgy hallottuk, hogy a következő nap ki lehet cseréni a butéliát (aragázpalack). Nosza gyorsan ki a főútra, ahova valószínűleg meg fog érkezni a butéliás kocsi. Nem voltunk egyedül, a helyszínen hosszú sorban várakoztak a felcímkézett, lánccal, spárgával összekötött butéliák, mellettük a tulajdonosok. Hosszú lesz az éjszaka, de ezt megoldjuk, a család tagjai kétóránként váltják majd egymást. Ha ismerős a szomszéd, még szerencsénk is van. Ha jó napot fogtunk ki, sikerült kicserélni a palackot.

 

Cserekereskedelem pult alatt

Ha véletlenül sikerült valamiből többet szerezni, netán külföldről kávét vagy egy karton Kent cigarettát kaptunk, akkor az üzletben az eladót megajándékozva pult alól is kaphattunk valamit. Fiatalok voltunk, nem voltak különösebb egészségügyi problémáink, így a többnyire magyarországi barátainktól, az öcséméktől kapott kávét, cigarettát nem az orvosoknak kellett adni.

Megyek haza a gyárból, az asztalon két kis kopasztott csirke (fraţii Petreuşi), a feleségem sír. Megkérdezem, mi a baj. Hoztam ezt a két nyamvadt csirkét, és azt kérdezi a négyéves fiunk: ezt vetted vagy szerezted?

Ha került egy tábla csokoládé, négy egyenlő részre osztottuk. Ez azt jelentette, hogy a következő napra is került egy fél. Egészen addig, amíg a gyermekek rájöttek a turpisságra. Azután már mindenkinek meg kellett ott helyben ennie a részét.

Könyvek érkeztek az üzletbe. Boldogan vásároltuk meg a hozzákapcsolt halkonzervet vagy pártbrosúrát is.

 

Villany akkumulátorról

Kaptam egy kiszuperált Dacia-akkumulátort. Felszereltem a lakásban egy akkumulátorról működtetett hálózatot. Így a gyakori áramszünetek alatt már nem kellett a sötét lakásban bódorogni. A konyhában este már kanasztázni és kártyázni is tudtunk a gyermekekkel.

Mindenkinek spórolni kellett, hogy az ország kifizethesse a tartozásait. Spóroltuk a villanyt is. Nem szabadott porszívózni. Söprögettünk, mert a porszívó zaja kihallatszott volna a lakásból.

Feliratkoztunk egy Dacia gépkocsira. Négy év várakozás után meg is kaptuk. Most már csak benzint kellett szerezni. Az alapélelmiszereket ,,kartellá­ra” kaptuk, tetejébe megkaptuk most a benzinsorokat. Ott is volt ,,benzinbon”, csak benzin nem volt mindig. Valahogy összegyűjtöttünk annyit, hogy elmentünk szakszervezeti jeggyel a gyermekekkel a tengerpartra, de az utolsó két napot ott is sorállással töltöttem el benzinért. Felértékelődtek a benzin tárolására szolgáló kaniszterek.

Nem szabadott idegen állampolgárokat fogadni, még akkor sem, ha testvérünk, gyermekünk volt az illető. Az öcsémnek gyermeke született, a szüleim látni szerették volna. Megegyeztünk, hogy Nagyváradon találkozunk. Nemrégen kaptuk meg a Daciát. Magyarországról át lehetett jönni. Anyámnak volt egy kolléganője, aki Nagyváradon lakott. Fogadott, odamentünk. De az öcsém a családjával csak szállodában szállhatott meg. A szálloda halljában találkoztunk.

Sógornőm bátyja gyermekekkel kirándult Erdélybe. Tusnádfürdőn, sátrakban szálltak meg. Pocsék idő volt, tönkreáztak. Bejöttek Szentgyörgyre. Adnánk-e nekik egy csupor meleg teát? Kb. húsz gyermeket fogadtunk a lakásban, itt is aludtak (öten a barátainknál). Senki sem árult be a hatóságoknál. Pedig egy történész barátunkat is áthívtuk, hogy beszéljen Székelyföldről.

A fiunk a konyhában hangosan tanulja a történelmet. Mari, ugye, hogy ez sem igaz? Az iskola udvarán nagy a hó, a gyermekek várat építenek, tornyára magyar zászlót tűznek. Vajon észrevette valaki? Nem.

Szakács Béla

(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Please log into this webpage.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 876
szavazógép
2022-02-11: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Nap és hold a toronygombon (Mesélő falvaink)

Tökéletesen így van, a székely címer napja és holdja ragyog odafenn, nézze csak meg, amikor telibe kapja a nap – fűzték hozzá azonnal a kötelező magyarázatot a templom előtt gyülekező hívek: ez azt jelenti, hogy a falu kemény módos székely település volt, ahol mindig volt amit aprítani a tejbe! Könnyű kitalálni, hogy Lisznyó református templomáról van szó, mert ehhez hasonló ékességet hiába keresünk széles e tájon.
2022-02-11: Emlékezet - Puskás Attila:

Szolzsenyicin világa (Egykori olvasmányaim)

Alekszandr Szolzsenyicin (1918, Kiszlodovszk – 2008, Moszkva) számos orosz értelmiségihez hasonlóan ilyen-olyan vádak alapján éveket töltött szovjet kényszermunkatáborokban.