Emlékezem az örökös főszerkesztőmre

2022. február 11., péntek, Emlékezet

Sajnos, ilyen az élet. Mindig emlékezünk valakire. Ezúttal a szerény, művelt, tehetséges költőre, akit én az erdélyi magyar irodalom legnagyobbikának tartottam és tartok.

Akitől sokat tanultam, és akit még személyesen nem ismertem, amikor az Igaz Szó irodalmi folyóirat szerkesztőjeként hozzám címezte levelét 1971. december 16-án Vlahicára. Engem is váratlanul ért. Engedtessék meg leközölnöm egész terjedelmében...

„Olvastam a Korunk tizedik számában okos és jogos fejtegetéseit a sajtólevelezők gondjairól. Íme, kapok vállalkozói kedvén, és íráskészségét ismerve arra kérem, írjon az Igaz Szó Alkotás és közvélemény című rovata számára egy nyílt és őszinte cikket, hogy mit szeret és mit nem szeret a kicsinyke romániai magyar irodalmunkban (konkrét művekre hivatkozva is), mit vár mint olvasó az irodalomtól – különös tekintettel valóságunkra s e valóságunkban élő nemzetiségünkre. Én írását látatlanban a januári számba terveztem, éppen ezért nagyon sürgős lenne. Szabad a keze – bármiről írhat irodalmunkkal kapcsolatban. Csupán arra kérem, hogy december 25-ig, ha módjában áll, juttassa el – ne az én címemre, mert hosszadalmas – egyenesen a szerkesztőségnek Gálfalvi Györgynek címezve. Engem postafordultával egy lapon értesítsen, számíthatunk-e írására. Boldog ünnepeket, boldog új évet kíván, barátsággal köszönti: Farkas Árpád”

Már nem emlékszem pontosan, mit is írtam Árpád biztatására az Igaz Szónak, de megőriztem kiadott verses köteteit, publicisztikai könyvét, melyet időrendi sorrendben dedikáltattam vele. A Jegenyekörben: „A nyomtatott betű egyik leghűségesebb emberének baráti szeretettel”, Alagutak a hóban: „Barátsággal ajánlom a Golgota teraszán 1979 szeptemberében”, Asszonyidő: „Testvéremnek a betűben férfi időt kíván szeretettel F. Á, 1983. június”, és a legutóbb, 2015-ben megjelent, róla szóló könyvben: „Régi társamnak a betűben udvarhelyszéki üdvözlettel, szentgyörgyi barátsággal Farkas Árpád 2016. február 6-án”.

Kedves Árpád, Isten veled, emlékedet és barátságodat szívemben őrzöm!

Ferenczy L. Tibor

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 940
szavazógép
2022-02-11: Emlékezet - Puskás Attila:

Szolzsenyicin világa (Egykori olvasmányaim)

Alekszandr Szolzsenyicin (1918, Kiszlodovszk – 2008, Moszkva) számos orosz értelmiségihez hasonlóan ilyen-olyan vádak alapján éveket töltött szovjet kényszermunkatáborokban.
2022-02-11: Irodalom - :

Balassi Bálint, a szerelmes költő (Átadják a Balassi-kardot)

A 16. századi európai  költészet kiemelkedő alakjának emléket állító, immár 26. évéhez érkező, mind az öt kontinensre eljutott irodalmi elismerés, a Balassi-kard a mai magyar költészet nagyságait, valamint irodalmunkat és benne a Balassi Bálint költészetét fordító alkotókat jutalmazza. Február 14-én, Bálint napján Bencze Lajos szlovéniai magyar költőt és a római Elena Dumitrut, egykori bukaresti hungarológus hallgatót, Balassi verseinek román és olasz fordítóját tüntetik ki a Karddal. Az átadási ceremónián beszédet mond Molnár Pál, a díj alapítója, Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár. A Kardot megszenteli Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök.