A lisszaboni szerződés nem ellentétes a cseh alkotmánnyal ― erre a következtetésre jutott a cseh alkotmánybíróság, amely tegnap Brünnben kihirdette álláspontját. A kérdés megvitatását a kormányzó Polgári Demokratikus Párt szenátori csoportja kérte a testülettől, élvezve Václav Klaus államfő támogatását. A cseh köztársasági elnök, aki részt vett a testület ülésén, nyíltan felszólította az alkotmánybíróságot: mondja ki, hogy a lisszaboni szerződés ellentétes a cseh jogrenddel. Klaus az alkotmánybírósági álláspont kihirdetésén már nem jelent meg. Az alkotmánybíróság döntése a gyakorlatban azt jelenti, hogy Csehországban folytatódhat a lisszaboni szerződés ratifikációs folyamata.
Irán űrrakétát bocsátott fel
Irán bejelentette, hogy sikeresen felbocsátotta második űrrakétáját, amelynek visszatérő egysége negyven perccel később ejtőernyővel leszállt. A Kavasgar rakéta első változatát februárban indították útnak, s a hivatalos ― de Nyugaton kétségbe vont ― beszámoló szerint 200 kilométeres magasságot ért el. Amerikai források a kísérletet sikertelennek minősítették. Az iráni űrprogram a nukleáris programhoz hasonlóan nyugtalanságot keltett Izraelben és Nyugaton, de a szakértők a gyanított atomfegyver-fejlesztést sokkal fenyegetőbbnek tartják, mint az inkább csak a tekintélyt erősítő űrkísérleteket. v Irán újabb ezer urándúsító centrifugát állított rendszerbe a már működő, mintegy négyezer mellé ― jelentették be Teheránban. Már 5000 működő centrifugánk van ― mondta Golamreza Agazadeh, az iráni atomenergetikai szervezet vezetője, és hozzátette, hogy a dúsítás felfüggesztése nincs benne a szótárukban.
Oroszország folytatja hadi kísérleteit Újabb kísérletet hajtottak végre az orosz hadászati rakétaerők egy RSz―24 típusú interkontinentális ballisztikus rakétával tegnap. Ez volt két év alatt a harmadik kísérlet az új rakétával. A kísérleti fejekkel felszerelt rakétát az északi Pleszeck űrrepülőteréről bocsátották fel, s később azt is közölték, hogy a kísérleti rakétafejek a kamcsatkai Kura gyakorlótéren célba értek. Az RSz―24 a tervek szerint az elavuló RSz―18-as és RSz―20-as rakétákat váltja majd fel. v Bajkonurból tegnap útnak indították a Progressz M―01M teherűrhajót, a Progressz-sorozat első, korszerűsített darabját, amely már digitális irányítási rendszerrel működik ― jelentették be az orosz repülésirányító központban. Az új típusú teherűrhajót egy Szojuz―U típusú orosz hordozórakéta állította Föld körüli pályára.