A történész dicsérete

2008. november 27., csütörtök, Élő múlt

Nap mint nap kisebb-nagyobb döntések elé kerül az ember, válaszolnia kell hát a kihívásokra. Ebből kifolyólag mondatik válaszoló lénynek, olyannak, aki válaszai megfogalmazásában, döntései meghozatalában gyakran fordul múltbeli tapasztalataihoz, illetve a múltról felgyűlt és rendszerezett ismeretek tárházához, a történelemhez.

S teszi ezt abból a felismerésből, miszerint a történelem az élet tanítómestere, a régiek szavával szólva: historia est magistra vitae.

Emberi lényünk egyik ismertetőjele ugyanis az emlékezet, azaz a tapasztalatok s a megtörténtek tárolásának és szükség esetén előhívásának képessége. Egyik legtisztábban látó klasszikusunk, Kölcsey mondotta intelmeiben, hogy ,,az ember nem a jelen pillanati szükség rabja; értelmi eszméletekre lévén alkotva, nem veszti el a múltat szem elől; s ezáltal mind a jelennek több díszt szerezhet, mind a jövőre kiszámított hatással tud munkálni. Innen van, hogy neme százados tapasztalásait ősi kincs gyanánt meggyűjtögetvén, szívemelő kilátást nyitott magának a mindenségbe."

Hatványozottan érvényes lehet a fenti gondolat a történészre, akinek szerepe kivételesen fontos és felelősségteljes minden időben, hiszen hiteles, megbízható tudást kitől is várhatna napi válaszai és döntései előtt az ember, ha nem éppen tőle. Az várható el ugyanis az igazi történésztől is, amit az idézett intelmek szerzője írt elő a ,,jelenkorra hatni kívánó polgárnak", hogy tudniillik fordítson ,,minden ismeretet a kor szükségeire s kívánataira, a jelenlét nemesítésére s a jövendő előkészítésére".

Mostani jeles vendégünk, Egyed Ákos akadémikus több mint félszázados tudományos pályája során — vizsgálat alá véve ezalatt például az erdélyi történelem egy-egy korszakát, valamely fő tendenciáját vagy gócpontját — nem csupán a ,,múltvilág" emlékeivel társalkodott, hanem törekedett a ,,jelenlét nemesítésére", sőt, a ,,jövendő előkészítésére" is.

Hiszen mely történelmi téma is adhatott volna több reményt egy zsarnoki rendszerben élő nemzeti közösség tagjai számára, mint ama közösség hajdani szabadságküzdelmének bemutatása. Háromszék önvédelmi harca s benne Kézdivásárhely szerepe ugyanis 1848—49-ben az egyéni és közösségi áldozatvállalást példázta, mondhatni, a cselekvő hazaszeretetet. Az önvédelmi harcot vállaló Háromszék népének akkori tettei pedig mintha csak hitelesítették volna a Kölcsey által jó évtizeddel a legendás és heroikus történelmi események előtt kimondott elvi és erkölcsi tételt, éspedig azt, hogy ,,minden áldozat kicsiny azokhoz ké­pest, miket a hazának kívánni joga van".

Illő tisztelettel és megbecsüléssel, a fenti gondolatok jegyében fogadhatjuk körünkben újból Egyed Ákos akadémikust, akinek Háromszék 1848—1849. Forradalom, szabadságharc című munkája éppen az önvédelmi harc melletti döntés 160. évfordulójának napjaiban kerül bemutatásra Kézdivásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön és Baróton.

(Könyvbemutató ma 17 órakor a kézdivásárhelyi nyugdíjasklubban.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 936
szavazógép
2008-11-27: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Nem ütközik a belső jogrendbe
A lisszaboni szerződés nem ellentétes a cseh alkotmánnyal ― erre a következtetésre jutott a cseh alkotmánybíróság, amely tegnap Brünnben kihirdette álláspontját. A kérdés megvitatását a kormányzó Polgári Demokratikus Párt szenátori csoportja kérte a testülettől, élvezve Václav Klaus államfő támogatását. A cseh köztársasági elnök, aki részt vett a testület ülésén, nyíltan felszólította az alkotmánybíróságot: mondja ki, hogy a lisszaboni szerződés ellentétes a cseh jogrenddel. Klaus az alkotmánybírósági álláspont kihirdetésén már nem jelent meg. Az alkotmánybíróság döntése a gyakorlatban azt jelenti, hogy Csehországban folytatódhat a lisszaboni szerződés ratifikációs folyamata.
2008-11-27: Élő múlt - Sylvester Lajos:

Nótás kedvű Fekete Lajos a templomban dedikál

Fekete Lajos a keresztvári férfikórus és iskolások énekkarát vezényli
Keresztvárra invitáltak könyvbemutatóra. A témát felvezető Ambrus Attila, a Brassói Lapok főszerkesztője azért gondolt rám, mert a könyv szerzője, Fekete Lajos a 27. Székely Honvéd Gyalogezredben teljesített előbb laktanyai, majd frontszolgálatot, s a 90-es éveiben járó, hatvan esztendeje Keresztváron élő férfi egyik koronatanúja és résztvevője a 2. világháború sokáig tabutémaként kezelt, elhallgatott és letagadott eseményeinek.