Hírsaláta

2008. november 29., szombat, Belföld

NEM SZAVAZ, MERT SEMMIT SEM KAPOTT. A bukaresti román lapok és a televíziók előszeretettel foglalkoznak a székelyföldi választás előtti helyzettel. A Gândul tudósítója egyenesen azt állítja, hogy a magyar választók azért nem mennek el szavazni, mert senki sem adott semmit. Illetve — tudta meg a tudósító — az egyik képviselőjelölt elkezdett vegetás csomagokat osztogatni, de az emberek ezzel sem elégedettek. A lap a román jelölteket illetően is szkeptikus, ez a közösség megosztott, a sok párt és jelölt között szétszóródnak a szavazatok, tehát meglehet, hogy még a szokásos egy képviselői helyet sem sikerül elnyerniük.

MEGLEPETÉS VÁLASZTÁS UTÁN. Nem lehet lutrinak tekinteni a szavazatok összeszámlálása, valamint a fele plusz egy voksot elnyert honatyák nyertessé nyilvánítása utáni számítógépes elosztást, de az biztos, hogy sok meglepetést fog okozni mind a jelölteknek, mind a választóknak. Alin Teodorescu szociológus számítása szerint legkevesebb negyven olyan jelölt lesz, aki első helyen végez majd körzetében, de nem jut be a parlamentbe. (Cotidianul)

ÉLELMISZERVÁLSÁG VÁRHATÓ. Jövő év augusztusától az 1990-es évek óta nem tapasztalt élelmiszerválság fenyegeti Romániát, amennyiben a kormány nem intézkedik a mezőgazdaságot érintő adóügyi kérdésekben, és nem veszik komolyan a megígért támogatások időbeni folyósítását — véli Ioan Niculae, az Interagro elnöke. Ha legkésőbb január 15-ig nem utalják át a mezőgazdasági támogatásokat, a területek vetetlenül maradnak, és a gazdák nem tudják majd tevékenységüket folytatni. Abban az esetben, ha a bankok pénzügyi nehézségeik miatt nem hajlandóak finanszírozni a mezőgazdaságot, jövő év augusztusától olyan élelmiszerválsággal találjuk szemben magunkat, amilyent 1990 óta nem tapasztaltunk — írja a NewsIn hírügynökség.

HÚSZEZER KISMAMÁNAK NŐ A JÖVEDELME. A gyermeknevelési támogatásra nemrég elfogadott törvénymódosítás értelmében a kismamák a szabadság előtti, tizenkét havi bejelentett jövedelem átlagának 85 százalékát kérhetik gyesként. A minisztérium adatai szerint legalább húszezer kismamának minimálbér feletti volt a jövedelme, így január elsejétől emelkedik számukra a gyermeknevelési támogatás összege. Az édesanyák a megyei szociális szolgáltatások hivatalához nyújthatják be kérvényeiket, ha már eddig is kapták a támogatást, és a polgármesteri hivatalhoz, ha akkor kezdődik a szabadságuk. Azok is kérhetik a magasabb támogatást, akik a gyermeknevelési szabadságuk végére még egy gyermeket szültek, ebben az esetben is az első szülés előtti tizenkét havi jövedelem átlagát veszik figyelembe. (NewsIn)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 519
szavazógép
2008-11-29: Közélet - Magyari Lajos:

Három jelölt összehajolt... (Jegyzet)

Végre egy asztalhoz ültették a három potenciális miniszterelnök-jelöltet, a liberális Călin Popescu Tăriceanut, a szocdem Mircea Geoanăt és a hibrid párti (D-LP) Theodor Stolojant. A tét az lett volna, hogy a várományosok rukkoljanak elő kormányzási programjaikkal, melyeknek meghatározó eleme, sarkalatos pontja a válságkezelési koncepció lenne.
2008-11-29: Belföld - Demeter J. Ildikó:

Belföldi hírek

Parlamentet a Mikulás, kormányt az angyal?
Traian Băsescu reméli, hogy a választások hivatalos végeredménye legkésőbb hat nappal a szavazás után megszületik, és az országnak még a karácsonyi ünnepek előtt lesz kormánya. Az elnök a Realitatea hírtelevízió által egyenes adásban közvetített beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az alkotmány szerint csak akkor kezdheti meg konzultációit a politikai pártokkal egy kormánytöbbség kialakításáról, ha az országos választási iroda — várhatóan december 6. körül — hivatalosan közli a végeredményt.