Egykori olvasmányaimNem mondhatom el senkinek...

2022. március 16., szerda, Kultúra

…Elmondom hát mindenkinek – áll Karinthy Frigyes (1887, Budapest – 1938, Siófok) Előszó című versében meg-megismételve, sőt, „áthallással” utalva nagy kortársára is.

(„Nem voltam jobb, se rosszabb senkinél... / Mégis a legtöbb: ember, aki él, // Mindenkinek rokona, ismerőse, / Mindenkinek utódja, őse...”) Amikor először figyeltem fel Karinthy humorára és ilyen jellegű írásaira, sőt, köteteibe foglalt, karikírozott nemzedéktársai­nak találó jellemzésére – Így írtok ti (1912), Tanár úr, kérem (1916) –, egyszerre kedvenc szerzőm lett, és ismerőseimnek is ajánlottam munkáit. Ezt teszem most is.

Utóbb újraolvastam az agydaganatos, beteg Karinthy könyvét (Utazás a koponyám körül, 1938), és önkéntelenül is korunk egy másik remek szerzőjének önéletrajzi könyvére gondoltam – Esterházy Péter: Hasnyálmirigynapló. Mindkét esetben a halál elkerülhetetlen volt, és ezt mindkét remek szerző tudta. De az a mód, ahogyan a sikeres – vagy inkább kevésbé sikeres – orvoslás megállíthatatlanul halad előre, mindkét könyv lapjain megrázó és hősies. Karinthyt az akkori idők agyműtétekben legjobb orvosa, a svéd Olivecrona műti. A felettébb izgalmas leíró részletekből válasszunk egyet.

„Eszméletnél kell maradnom. Lássuk csak. Ébren vagyok, tudom, hol vagyok, operálnak. Most valószínűleg az agyburkot nyitják föl, szép rendesen, egyenletesen, egy vágás, egy csipesz, és így tovább, mint a szabónő. Logikusan, mégis váratlanul...”

Tudjuk, hogy minden nagyszerű orvosi tudás ellenére nem sikerült az agydaganatot – fontos agyi központok figyelembevétele miatt sem – teljesen eltávolítani, így a következő évben Karinthy elhunyt. Az idézett szövegben is felvillan az író humora, amely még ebben az élet-halál helyzetben is előjött.

Tisztelt olvasóim figyelmébe ajánlom Karinthy valamennyi prózai művét, amelyekben a világunkról alkotott nézet társul a finom humorral és a „mégis” harccal az életért. Ne mellőzzük a Karinthy család más született tehetségeseit sem – Ferencet, Gábort –, akik szintén jelentőset alkottak pályájukon.

Puskás Attila

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 74
szavazógép
2022-03-16: Nyílttér - :

Hol van Tamási szelleme?

Nemrég láttam a Jógyermekek képeskönyve című előadást a helyi színházban. Véleményem, hogy a darab csapnivaló és minden jó ízlést meghalad, az előadás pedig túlzottan modernkedő, a közönséget lekicsinylő.
2022-03-16: Közélet - Bartos Lóránt:

Ünnepelt Háromszék Párisa

Tegnap díszbe öltözött az 1848–49-es szabadságharc háromszéki fellegvára, Kézdivásárhely. Két év kihagyás után nagyszabású ünnepség helyszíne volt a Gábor Áron tér, ugyanakkor a város területén lévő 1848-as emlékműveknél is fejet hajtottak, a forradalmárokra emlékeztek.