Forradalmi kisvonat SepsiszentgyörgyönÁrtatlanság és szabadságvágy csodás találkozása

2022. március 16., szerda, Közélet

Gyermekekkel és oktatóikkal zsúfolásig megtelve „robogott” végig a tegnap több rendben a Forradalmi Kisvonat Sepsiszentgyörgy utcáin, egymás után érintve azokat a helyszíneket, melyek szorosan kötődnek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc háromszéki történéseihez. A különjárat önmagában már jelentős élmény a kicsiknek, de a felfedezés, az önfeledt szórakozás mellett Demeter Lajos könyvtáros, helytörténet-kutató szavaira is jutott erejük odafigyelni, meghallgatni, mit is jelentett a szabadságharc és annak hozadékai Háromszéken.

A református gimnázium előkészítős, valamint harmadik osztályos csapatához csatlakozva indultunk a rendhagyó utazásra, mely az Erzsébet parkban a forradalmi emlékműnél kezdődött. A gyermekek pálcikára tűzött, nemzetiszínekben pompázó, szív alakú zászlócskákkal érkeztek a pár éve eredeti pompájában látható oroszlános emlékműhöz, ahol Demeter Lajos fogadta őket. A helytörténet-kutató pár mondatban ismertette a hányatott sorsú emlékmű történetét, kiemelten foglalkozva a legfontosabb szimbólumokkal, így az oroszlánokkal, valamint a forradalom és szabadságharc főbb jelképeit mintegy összesítő, az obeliszk középső részén látható domborművel.

Az utazás következő állomása Berde Mózsa egykori forradalmi kormánybiztos szobránál folytatódott, a kicsik itt a szabadságharcban betöltött szerepéről, majd a későbbi tevékenységéről (egyebek mellett tetemes vagyona felajánlásáról oktatási célokra az unitárius egyháznak) hallottak, megismerkedve egyebek mellett olyan kuriózumokkal, mint a Berde-cipó.

A gyermekcsapat ezután az egykori vármegyeháza, a mai Bod Péter Megyei Könyvtár épületében a méltán híres székely ágyúöntőről, Gábor Áronról elnevezett nagyterembe sétált át, ahol a szinte mindenki által már hallott mondat is elhangzott: Lészen ágyú! Demeter Lajos szavaiból egymás után elevenedtek meg a háromszéki önvédelmi harc egyes mozzanatai, az ágyúöntés története, Gábor Áron és Turóczi Mózes alakja, a Sepsiszentgyörgy környékén lezajlott csaták: az eprestetői, a szemerjai, valamint a kökösi, illetve ezekhez kötődően a hidvégi.

A könyvtárból az épület előtt veszteglő kisvonathoz vezetett az út, a két kocsit boldog csivitelés, mókázás, csipkelődés hangjai töltötték be percek alatt, csillogó gyermekszemek figyelték, merre is halad éppen a szerelvény, kit és mit látnak az úton, kinek kell integetni, jelezni. Az éppen a központ felé haladó ünnepi menet, az óriás magyar zászló és a lovasok külön izgalmat jelentettek.

Az utazás az eredeti tervhez képest Demeter Lajos jóvoltából gazdagabb lett, miután végül nem csak a forradalomhoz és szabadságharchoz köthető főbb helyszíneket (a szemerjai református templom és környéke, az ott látható kettős kereszt emlékművel, az Olt utcai terület, ahol a legenda szerint a harangöntő műhely állt, s ahol Gábor Áron ágyúi készültek, a Vártemplom) ismertette, hanem az útvonalon elhelyezkedő emblematikus sepsiszentgyörgyi épületeket is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 175
szavazógép
2022-03-16: Közélet - Hecser László:

Főhajtás a véceri emlékműnél

A véceri emlékműhöz a baróti fiatalok hatalmas székely és magyar zászlóval vonultak fel, az ürmösiek rezesbanda-kísérettel és nótaszóval, a köpeciek kórusukat hozták el, és felsőrákosi ünneplő is akadt szép számban. Az emlékmű környékét az elmúlt időszakban rendezték, magasított aszfaltsziget jelzi, hogy ez itt jeles események helyszíne szokott lenni. Örvendetes volt látni azt is, hogy a sok fiatal miként tölti meg a teret – erőt adtak az eseménynek.
2022-03-16: Világfigyelő - :

Orbán Viktor: őrizzük meg Magyarország békéjét és biztonságát

Megtöltötték a Civil Összefogás Fórum (CÖF) – Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) által szervezett Békemenet résztvevői tegnap délutánra a Kossuth teret, ahol a díszünnepségen Orbán Viktor miniszterelnök mondott beszédet. A menet a Komjádi uszodától a Margit hídon át a Kossuth térig haladt. A résztvevők egy kifeszített molinó mögött sorakoztak fel, amelyen a Békemenet és a NO WAR felirat szerepelt.