Együttes ülést tartott szombaton Chişinăuban a Moldovai Köztársaság és Románia parlamentje. Az ülésre alig egy nappal azután került sor, hogy az Európai Bizottság ajánlást tett a tagállami vezetőket tömörítő tanácsnak, adja meg a tagjelölti státust Ukrajnának és Moldovának.
Esély a demokráciára
A két parlament együttes ülésén részt vevő Maia Sandu moldovai elnök felszólalásában kiemelte, az Európai Bizottság pénteki ajánlása régóta várt eredmény a Moldovai Köztársaság számára, és országa számít Románia támogatására ebben a folyamatban.
„Ez jelenti az esélyt arra, hogy demokratikus ország maradjunk, hogy tudjunk kitartani az egyre összetettebb geopolitikai környezetben, ez a legbiztosabb út a stabilitás és a fejlődés felé” – fogalmazott.
A moldovai elnök beszélt a megpróbáltatásokról is, amelyek megnehezítették az ország fejlődését, előrehaladását. „Ezek közül a legutóbbi ez a kegyetlen és igazságtalan háború a keleti határunkon, amely felerősítette Moldova számos rendszerszintű problémáját. De a nehézségek közepette is mindig ugyanazon értékek vezérelnek bennünket: nagyra becsüljük az életet, a szabadságot és a demokráciát, tiszteletben tartjuk az emberiség értékeit, és békében, jólétben akarunk élni” – nyomatékosította.
A moldovai parlament elnöke, Igor Grosu felszólalásában szintén azt hangsúlyozta, hogy az uniós integráció jelenti az egyetlen életképes megoldást a Moldovai Köztársaság számára, ez a cél vezérli őket a munkában és segíti át a kihívásokon.
Grosu köszönetet mondott Romániának, hogy akkor is kiállt a Moldovai Köztársaság védelmében, amikor az uniós intézmények és egyes tagállamok is szkepticizmusuknak adtak hangot országa uniós tagságának kilátásait illetően.
Fel kell vállalni a közös sorsot
A román képviselőház elnöke, Marcel Ciolacu rámutatott, Romániának és Moldovának együtt kell dolgoznia, hogy jobb életet biztosítsanak állampolgáraiknak, és e közös munka alapját a kétoldalú kapcsolatok megerősítése, illetve Moldova uniós tagjelölti státuszának megszerzése képezi. Meglátása szerint a két országnak fel kell vállalnia „közös sorsát”, többek között egy közös gazdasági és kereskedelmi térség kialakításával.
Ciolacu leszögezte, Románia minden támogatást megad a Moldovai Köztársaságnak, hogy fejlessze a hibrid fenyegetésekkel szembeni védelmi, biztonsági és harci képességeit, amelyekre szükség van függetlenségének és területi integritásának biztosításához.
Florin Cîţu szenátusi elnök beszédében nyomatékosította, a Moldovai Köztársaságnak „a nagy európai családban van a helye”, és Románia kitartó partnere lesz e célkitűzés elérésében. „Bízom benne, hogy az Európai Tanács jövő heti ülésén a Moldovai Köztársaság, Ukrajna és Grúzia megkapja a tagjelölti státuszt, amellyel egy új fejezet nyílna e három államnak az Európai Unióval való kapcsolatában” – fogalmazott.
Az RMDSZ is támogatja a csatlakozást
„Az Európai Uniónak egységes, erős hangra van szüksége ahhoz, hogy megvédje és megőrizze alapvető értékeit, mégpedig az emberi méltóság tiszteletét, a szabadságot, a demokráciát, az egyenlőséget, a jogállamiságot, az emberi jogokat, többek között a nemzeti kisebbségekhez tartozó polgárok jogainak tiszteletben tartását. Üdvözöljük a Moldovai Köztársaság március 3-án benyújtott uniós csatlakozási kérelmét, valamint az erre vonatkozó lépéseket, amelyek határozottak” – mutatott rá Seres Dénes, az RMDSZ képviselőházi frakciójának háznagya a Románia és Moldova parlamentjének együttes ülésén.
Az ülés végén egy közös nyilatkozatot is elfogadott a két parlament.