Magyarok az újkori olimpiai játékokonSportnaptár

2008. december 8., hétfő, Sport

December 8. Harmincegy éve hunyt el Nagy Ernő vívó, a Los Angeles-i olimpián (1932) győztes magyar kardcsapat tagja. * Hatvankilenc éve született Csíkszeredában André Miklós, az innsbrucki téli olimpián (1964) 12. helyen zárt román jégkorong-válogatott tagja.

December 9. Ma hetvenegy éves Barabás András közép- és hosszútávfutó, aki a római olimpián (1960) 1500 és 5000 méteren, Tokióban (1964) pedig 5000 méteren állt rajthoz. Sajnos, sem itt, sem ott nem jutott döntőbe. * Negyvenöt éve hunyt el Budapesten Széchy László vívó, az 1924-es párizsi olimpián ezüstérmet nyert magyar kardválogatott tagja.

December 10. Hatvanötödik születésnapját ünnepli ma Szücs Lajos, a mexikóvárosi olimpián Fradi-játékosként aranyérmet szerzett labdarúgó, aki aztán négy évvel később mint Honvéd-játékos ezüstérmes lett a müncheni olimpián.

December 11. Ma negyvennégy éve született Marosludason Kovács Ella atléta, két olimpia résztvevője. Szöulban helyezetlenül zárta a 800 méteres síkfutást, Barcelonában viszont a táv döntőjét a 6. helyen zárta. * Hetvenhat éve született a helsinki olimpián aranyérmet nyert magyar öttusa-válogatott tagja, Kovácsi Aladár.

December 12. Hetvenkét éve született Temesváron a női magasugrás koronázatlan királynője, Balázs Jolán. Melbourne-ben az 5. helyen végzett, Rómában olimpiai bajnok lett, és Tokióban megvédte bajnoki címét. * Ma lenne kilencvenöt éves Csík Ferenc, a berlini olimpián 100 m gyorson aranyérmet nyert kaposvári úszó.

December 13. Kilencvenkilenc évvel ezelőtt született Baróton Bodosi Mihály dr. magasugró, aki Európában elsőként szárnyalta túl a kétméteres álomhatárt, s aki a berlini olimpián képviselte magasugrásban a magyar színeket. * Ma ötvenöt éves a tornasport ,,magyar vándora", Magyar Zoltán, a lólengés kétszeres olimpiai bajnoka (1976, Montreal és 1980, Moszkva) és az összetett csapatverseny moszkvai bronzérmese.

December 14. Hatvanhat éve született Temesváron Falb Gyula tőrvívó, a tokiói olimpia 6. (csapat), Mexikóváros 4. (csapat) és München 7. (csapat) helyezettje. * Száznégy éve született Petschauer Attila kétszeres olimpiai bajnok (Amszterdam és Los Angeles) kardvívó (mindkétszer csapatban). Az amszterdami olimpia egyéni viadalán ezüstérmes lett.