Két pályakezdő filmes kapta a Filmgalopp fődíját

2022. október 10., hétfő, Magazin

Nagy Márton Így gyújtottam fel a barátnőmet a harmadik randinkon és Farkas Ágnes Anna Játsszuk tovább című filmje osztozik idén a Filmgalopp fődíján, miután a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyprogramjának zsűrije megosztva ítélte oda a két pályakezdőnek a verseny fődíját.

A zsűri indoklása szerint „mindkét film egyedi hangon szólalt meg, az egyik lenyűgözött bennünket szellemességével, emlékezetes mellékszereplőivel, bátor vállalásával”.

Az Így gyújtottam fel a barátnőmet a harmadik randinkon esetében hangsúlyozták, hogy „ez a film bárhol megállná a helyét, a lokális tartalmat képes függetlenfilmes frissességgel ötvözni. Amikor néztük ezt a filmet, mindannyian azt gondoltuk, hogy ezt a filmet elkészíteni is jó buli lehetett, mindamellett rengeteg munka”.

A Játsszuk tovább kapcsán értékelték „a rendezői koncepció erejét, a filmnyelv érzékeny használatát. Ebben a filmben nemcsak személyek, de egy helyszín története is kibontakozik, nagyon jó példa ez a film arra, hogy néha egy egyszerűnek tűnő helyzet lehet elképesztően sokszínű és gazdag, ha ezt a helyzetet megfelelő részletességgel dolgozzák ki az alkotók”. A zsűri „kifejezetten értékelte a határozott színészvezetést. A néző maga is úgy érzi, mintha része lenne a filmen látott közösségnek, mintha a karakterek háttértörténete kibontakozna a jelenlétükben. Ez azért lehetséges, mert többdimenziós karaktereket látunk, akiknek az egymáshoz való viszonyairól finom rezdüléseik árulkodnak a párbeszédeik mellett. Ebben a filmben minden megmutatott generációt hitelesen láttunk megjelenni, a film bevon minket a világába, és akkor sem enged el, amikor már a stáblista pereg”.

A Filmgalopp 1 millió forint értékű fődíját a Nemzeti Filmintézet ajánlotta fel, a hozzá tartozó trófea megalkotását pedig a bukaresti Liszt Intézet támogatta.

A tíz versenyfilm a fesztivál kezdetétől pénteken éjfélig elérhető volt online is, és a közönségszavazás is online zajlott. A közönségdíj nyertese Mikola Csengele Finding Zoé című filmje.

A zsűri két különdíjat is odaítélt, ezeket László Barna Freedom Rider és Sós Timothy Suborbital című filmje kapta.

A szombat esti díjkiosztó ünnepségen Hatházi András átvette a Sárga Csikó-díjat, Váró Kata Anna pedig a Filmtett Egyesület kritikusi nívódíját, a Fám Erika-díjat.

A Filmgalopp verseny célja fiatal erdélyi magyar tehetségek felkutatása, filmjeik bemutatása a szakma és a nagyközönség előtt. A megmérettetés évente műfajt vált, így tavaly dokumentumfilmek versenyeztek a fesztiválon, idén pedig fikciós alkotásokat lehetett benevezni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az új sepsiszentgyörgyi biciklikölcsönző rendszerről?








eredmények
szavazatok száma 745
szavazógép
2022-10-10: Magazin - :

Liszt Ünnep Plácido Domingóval

Plácido Domingo világhírű operaénekes jelenlétében megnyílt a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál. A magyar fővárosban október 22-ig számos koncert és kulturális esemény lesz; a péntek esti nyitóeseményen a Modern Art Orchestra sztárvendégekkel lépett fel a Szent István-bazilikában.
2022-10-10: Riport - :

Miért lopták el a cigányok a székely gazda lovát?

Sepsikőröspatakon mindenki ismeri a Kálnoky családot. Kevésbé ismert az a tény, hogy Kálnoky Anna grófné – a Máltai Szeretetszolgálat támogatásával – már hét éve a hátrányos helyzetű közösségek felzárkóztatásával is foglalkozik. A nyilvánosság előtt még sosem beszélt erről a tevékenységéről. Első interjújában a Háromszékben arról mesél, hogyan sikerült leküzdenie a szociális és kulturális különbségeket és kinevelni országos bajnokokat a cigánysorról. A fenti cím egy színdarabnak a címe, amivel akár külföldön is felléphetnek a kőröspataki cigány lovastornászok.