Nicolae Ciucă miniszterelnök és Bogdan Aurescu külügyminiszter üdvözölte pénteken, hogy a holland kormány pozitívan véleményezte Románia csatlakozását a schengeni térséghez, de az aznap megerősített osztrák elutasítást egyelőre nem kommentálták.
Az Agerpres hírügynökség szerint a holland kormány pénteken úgy döntött: jóváhagyja Románia és Horvátország csatlakozását a schengeni térséghez, de megakadályozza Bulgária felvételét, mivel úgy véli, hogy ez az ország nem felel meg a feltételeknek. Wopke Hoekstra holland külügyminiszter szerint Hollandia valószínűleg jövőre veszi ismét fontolóra a bolgár csatlakozás ügyét, de csak miután meggyőződött róla, hogy Bulgária jogállam, képes visszaszorítani a korrupciót és a szervezett bűnözést, illetve meg tudja állítani a schengeni övezet határainál az illegális migrációt.
Nicolae Ciucă egy Twitter-bejegyzésben üdvözölte a holland döntést. „Hollandia értékes partner hazánk számára. Határozott szándékunk, hogy továbbra is együtt fogunk dolgozni” – olvasható Ciucă bejegyzésében. Bogdan Aurescu az elmúlt időszakban folytatott intenzív párbeszédnek és Románia kiváló technikai felkészültségének tulajdonította a holland döntést, köszönetet mondva Wopke Hoekstra miniszternek.
A román vezetők egyelőre nem reagáltak Karl Nehammer osztrák kancellár pénteki bejelentésére, miszerint Bécs a migrációs válság drámai szintje miatt továbbra sem támogatja Bulgária mellett Románia csatlakozását sem az Európán belül szabad mozgást biztosító schengeni övezetbe. Ausztria arra hivatkozik, hogy több mint 100 ezer bevándorló kért náluk menedékjogot csak idén, háromnegyedüket viszont egyik EU-tagországban sem regisztrálták, holott a felméréseik szerint a migránsok 40 százaléka a Törökországon, Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül vezető útvonalon érkezik Ausztriába.
Az osztrák ellenkezésnek két hete Gerhard Karner szövetségi belügyminiszter adott hangot elsőként. Lucian Bode belügyminiszter ezért múlt héten Bécsbe utazott, hogy meggyőzze osztrák kollégáját: az év első nyolc hónapjában a nyugat-balkáni útvonalon az Európai Unióba érkezett 128 ezer illegális bevándorló kevesebb mint 3 százaléka (3574 migráns) haladt át Románián. Bode azzal tért vissza Bécsből, hogy Karner megnyugtatta őt: a „schengeni bővítéssel kapcsolatos kijelentései nem irányultak Románia ellen”.
Az uniós tagországok belügyminiszterei csütörtökön ülnek össze, és tárgyalnak Románia, Bulgária és Horvátország schengeni felvételéről. Az övezet kibővítését kizárólag az összes tagállam beleegyezésével határozhatják el.