Továbbra is kánikulára lehet számítani az egész ország területén. Mára öt déli megyében (Teleorman, Olt, Dolj, Giurgiu, Ilfov) és a fővárosban először vezették be a piros jelzést. Az egy éve érvényben lévő jelzésrendszer szerint ez a legmagasabb fokozat, és akkor alkalmazzák, ha a hőmérséklet meghaladja a 40 Celsius-fokot.
Tegnap Giurgiuban volt a legmelegebb, a 42,8 Celsius-fokos hőmérséklet azonban hét tized fokkal alacsonyabb, mint az eddigi, szintén Giurgiuban mért júliusi csúcs. Az abszolút hőmérsékleti csúcsot, 44,5 Celsis-fokot egyébként egy brăilai faluban mérték 1951-ben. * Az elmúlt héten 18 személy halt meg a nagy hőség miatt, az utóbbi három haláleset július 22-én, vasárnap történt Iaşi, Krassó-Szörény és Ilfov megyében ― jelentette be tegnap Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter.
Vita a választási törvényről Emil Boc demokrata pártelnök tegnap arra szólította fel a Nemzeti Liberális Pártot és a Szociáldemokrata Pártot, nyilvánosan foglaljanak állást az egyéni választókerületes szavazásra vonatkozó törvény ügyében. Mint mondta, ha a parlamenti ülésszak kezdetéig a választási törvény kidolgozásáért felelős bizottságnak nem sikerül megalkotnia a törvényt, a DP felkéri majd az államfőt, azonnal rendezzen népszavazást, hogy az egyéni választókerületes szavazást ,,erővel" vezessék be. * Dan Motreanu képviselő, a Nemzeti Liberális Párt főtitkára, a választási törvény kidolgozásáért felelős bizottság tagja elmondta: jóllehet, nyilvánosan a DP sürgeti az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetését, valójában nem akarja azt. Motreanu értelemzése szerint a legutóbbi, nyilvánosság előtti beszédek alapján nézetkülönbség alakult ki Traian Băsescu államfő és a demokraták között az egyéni választókerületes szavazási rendszer ügyében. Ugyanakkor azzal vádolta a demokratákat, hogy újabb tervezet benyújtása által voltaképpen akadályozni akarják az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetését.
Koncentráljanak a reformokra Vasile Blaga, a Demokrata Párt főtitkára arra kérte a kormányt, a lehető leggyorsabban összpontosítson a decentralizációra vonatkozó törvénytervezetekre, amelyek azután akadtak el, hogy a demokratákat eltávolították a kormányból. A volt belügyminiszter szerint a decentralizáció folyamata a pénzügyminisztériumnál akadt el teljesen. ,,A pénzügyminisztérium soha nem támogatja majd a decentralizációt, hiszen több száz igazgatónak fizetés nélkül kellene bejárnia oda dolgozni, miután számos igazgatótanácsban is benne vannak" ― mondta Blaga. Példaként a helyi rendőrségre vonatkozó törvényt említette, amelyet kísérleti jelleggel hat megyében alkalmaznak, és amely a pénzügyminisztériumén kívül minden jóváhagyással rendelkezik. A miniszter is felfüggesztést tervez Felfüggesztheti a környezetvédelmi minisztérium a verespataki aranybányaterv engedélyezési folyamatát, ha igaznak bizonyul az egyik civil szervezet által bejelentett hír, miszerint egy bíróság felfüggesztette a kivitelező cég településrendezési engedélyét ― közölte Korodi Attila környezetvédelmi miniszter tegnap. A tárcavezető kifejtette, a minisztérium jogászai megvizsgálták a kialakult helyzetet, de nem tudtak végérvényes álláspontot megfogalmazni. Egyelőre ugyanis csak a sajtóból értesültek arról, hogy a kolozsvári bíróság megsemmisítette az aranybánya megnyitását tervező Roşia Montana Gold Corporation (RMGC) településrendezési engedélyét. Porcsalmit leváltották Călin Popescu Tăriceanu kormányfő elrendelte, hogy Porcsalmi Bálintot, a távközlési tárca államtitkárát váltsák le tisztségéből, és helyét Somodi Zoltán, Nagy Zsolt volt távközlési miniszter személyes tanácsadója vegye át. A tisztségcserét a kormányfő rendeletével hagyták jóvá, amely a Hivatalos Közlönyben való megjelenés után lép érvénybe. Mint ismeretes, Nagy Zsolt ellen árulás vádjával folyik bűnvádi vizsgálat, ezért felfüggesztették miniszteri tisztségéből, a távközlési tárca vezetését ideiglenesen Borbély László fejlesztési miniszter vette át.