Lejárt szavatosságú gyógyszerekA 22-es csapdája

2023. április 19., szerda, Közélet

Többtucatnyi lejárt szavatosságú gyógyszert tartalmazó dobozt találtak a sepsiszentgyörgyi Tega Rt. alkalmazottjai a megyeszékhelyi Victor Babeș utcában a járdára szórva. A vállalat ezért felhívással fordult a lakossághoz, miszerint a gyógyszereket semmilyen esetben sem szabad a szemét közé dobni, nemhogy az utcán hátrahagyni, mivel veszélyes hulladéknak számítanak. Azt is jelzik, hogy a lejárt készítményeket a törvény szerint vissza kell vinni abba a gyógyszertárba, ahonnan vásárolták, a patikának pedig kötelessége visszavenni azokat. A gond az, hogy az átvételi kötelezettséget előíró rendelet ellentmond minden olyan törvénynek, mely a gyógyszerek biztonságos kezelésére, tárolására, forgalmazására vonatkozik.

A köztisztasági vállalat illetékesei közölték, hogy ilyen esetre még nem volt példa, már előfordult, hogy kukákban találtak gyógyszereket, de utcán eldobva nem, ráadásul nem is kis mennyiségről van szó. Nem mellékes továbbá, hogy a képek tanúsága szerint több olyan készítmény is van köztük, melyeket csak recept alapján lehet kiadni.

Elmondták, hogy a hulladékokat begyűjtő és kezelő vállalatok semmilyen körülmények között nem vehetnek át lejárt gyógyszereket, és azok nem kerülhetnek a lécfalvi telepre, sem a vegyes, sem a más természetű hulladék között. Ezek a készítmények veszélyes hulladéknak minősülnek, és a jogszabályok szerint a lakosságnak a gyógyszertárakban kell leadnia, ahonnan aztán megsemmisítésre kerül.
 

Leadni, de hova?

Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke lapunk megkeresésére elmondta, hogy a lejárt gyógyszerek kérdése állandó téma az országos kamara ülésein is, gyakorlatilag ez egy több mint két évtizede megoldatlan probléma. Valahol a 22-es csapdája, hiszen veszélyes hulladékként a köztisztaságiak nem vehetik át, a patikák esetében pedig nem egyértelmű, mit kellene tenniük, és sokan ezért nem is biztosítják a lehetőséget.

Az elnök szerint 2014-ben valóban hatályba lépett az egészségügyi minisztérium 119-es számú utasítása, és ennek a 38-as cikkelye úgy rendelkezik, hogy a lakosságtól származó gyógyszereket a patikákban, a forgalmazók képviseleteinél vagy a helyi drogériákban kell leadni annak érdekében, hogy azok végül a megsemmisítőbe kerüljenek. Ám ez a rendelkezés nagyon hiányos, ráadásul szembemegy egy sor, a gyógyszertárak működését, a készítmények átvételét, tárolását, kezelését, forgalmazását szabályzó törvényes előírással.

A gyógyszerek követhetőségét szigorúan leszabályozták. Magyarán a patikák csak olyan készítményeket vehetnek át, melyek származása tiszta, illetve biztosítani kell a tárolás megfelelő körülményeit. Jelenleg a legtöbb gyógyszertár nem rendelkezik sem a kapacitással, sem az infrastruktúrával, hogy lejárt készítményeket átvegyen, illetve tároljon, mígnem a megsemmisítést végző szolgáltató elviszi azokat. Emellett a folyamatnak jelentős költségvonzatai is vannak, a gyógyszertáraknak pluszkiadást jelent, hiszen a megsemmisítés ellenértékét ők állják. Továbbá a bevitt készítmények akár fertőzésveszélyesek is lehetnek, rizikót is jelenthetnek az egészségre, hiszen nem tudhatják, hogy korábban hol tárolták, ki használta azokat. Magyarán: nem lehet csak egyszerűen átvenni a lakosságtól a gyógy­szereket.

Szabó Péter úgy véli, a 2014-ben elfogadott utasítás idevágó szabálya akkor jól mutatott, talán politikai hasznot is hajtott a kezdeményezőknek, ám a gyakorlatban csak még zavarosabbá tette a helyzetet. Voltak egységek, amelyek saját szakállukra átvették a lejárt gyógyszereket, most is akad, amely hajlandó erre. Igaz, Háromszéken csak pár ilyen van, az egyik Sepsiszentgyörgyön a Medicom gyógyszertár, amely minden hónap utolsó csütörtökén veszi át a lejárt gyógyszereket.

 

Új törvény segíthet

Az elnök azt is elmondta, hogy idén előrelépésre számítanak. Van egy elfogadott törvénytervezet, amelyet Klaus Iohannis államfő egyelőre visszaküldött a törvényhozásnak. Ez egyebek mellett egyértelműen tisztázza, hogy a lejárt gyógyszerek veszélyes hulladéknak számítanak, illetve az alkalmazási útmutató tartalmazza majd azokat a szabályokat, amelyek szerint ezeket kezelni kell.

Szabó Péter szerint várhatóan úgy történik majd, hogy a gyógyszertárakban tárolókat helyeznek el külön erre a célra, amelyekbe a lakosság bedobhatja a fölöslegessé vált gyógyszereket, majd mikor ezek megtelnek, tartalmuk eljut a semlegesítőhöz. A lényeg, hogy a patikák csak befogadnák ezeket a tárolókat, a folyamat többi része másokra tartozna.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 73
szavazógép
2023-04-19: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Diákok ismerkednek Erdély és a magyarság értékeivel

Sepsiszentgyörgy ad otthont a hét végén a Kovászna Megyei Értéktár által szervezett honismereti vetélkedő regionális szakaszának. A februárban meghirdetett vetélkedő célja, hogy a diákok megismerjék környezetük értékeit, illetve hogy felfedezzék a Magyar Értéktárban és a Hungarikumok Gyűjteményében nyilvántartott örökséget.
2023-04-19: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Akinek az Isten pártot ád

Egy új párt bejegyzése a demokrácia ünnepe is lehetne. Erdélyi magyar társadalmunkban is volt idő – például 2007–2008-ban –, amikor egy új alakulat létrejötte, választásokon való indulása komoly fegyverténynek számított: a tét a politikai pluralizmus létrejötte, a választás szabadságának megteremtése volt. A Magyar Polgári Erő nevű párt tegnap bejelentett létrejötte azonban aligha lendítette fel az erdélyi magyarok pezsgőfogyasztását – egészen egyszerűen túl sokan, túl sokszor, túl sok mindent ígértek már az erdélyi magyaroknak ahhoz, hogy komolyan vegyék ezeket.