Kibékülne az USA-val Észak-Korea

2009. január 14., szerda, Világfigyelő

Lemondana atomprogramjáról Észak-Korea, ha cserébe felvehetné a diplomáciai kapcsolatokat az Egyesült Államokkal — közölték Phenjan képviselői egy nem hivatalos találkozón. Washington csak akkor venné le a kommunista államot a feketelistáról, ha a leszerelés nemzetközi ellenőrzés mellett folyna.

A nem hivatalos megbeszéléseken a külügyminisztériumok vezető beosztású tisztségviselői mellett részt vett több volt amerikai külügyminiszter, köztük Henry Kissinger, volt nagykövetek és Barack Obama megválasztott amerikai elnök egyik tanácsadója is. Az észak-koreai delegáció nevében felszólaló diplomata kiemelte, hogy Phenjannak nincs szüksége atomfegyverekre, ha normalizálja a kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, és nem nehezedik rá amerikai nukleáris fenyegetés. Az Obama-kormányzatra célozva kijelentette azt is, hogy Észak-Korea mérsékelt amerikai irányvonal folytatásában érdekelt.

Észak-Korea az atomprogramjának felszámolásáról kötött 2007-es megállapodásban vállalt kötelezettségeinek megfelelően tavaly megkezdte Jongbjon atomerőművének leszerelését, és nyilatkozott folyamatban lévő nukleáris programjairól. Augusztus közepén azonban felfüggesztette atomlétesítményeinek működésképtelenné tételét arra hivatkozva, hogy az Egyesült Államok megsértette a hatoldalú megállapodást, mert nem vette le Észak-Koreát a terrorizmust támogató országok listájáról.

Washington azonban ragaszkodik a Phenjan által átadott lista nemzetközi ellenőrzéséhez, mert hitelt érdemlően tisztázni akarja, hogy az ázsiai ország minden nukleáris tevékenységét bejelentette-e, és csak ezután hajlandó levenni Észak-Koreát a feketelistáról. A két ország közt a koreai háborút lezáró, 1953-as fegyverszünet óta nincs diplomáciai kapcsolat, hiszen Phenjan hivatalosan még mindig hadban áll az amerikaiak által támogatott Szöullal.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 939
szavazógép
2009-01-14: Világfigyelő - x:

Végső rohamra készülnek Gázában

Az izraeli hadsereg keddre virradóra is folytatta az előnyomulást Gáza városban, szemtanúk szerint keleten és délen három városnegyedben vannak összecsapások, a katonák a tüzérség és a légierő támogatásával harcolnak a Hamasz fegyveresei ellen.
2009-01-14: Világfigyelő - x:

Röviden - Simó Erzsébet

A tízéves eurót köszöntötte az Európai Parlament
Az Európai Unió közös pénze, az euró bevezetésének tizedik évfordulóját köszöntötte tegnap strasbourgi plenáris ülésén az Európai Parlament. Az ülésen elhangzott, hogy az euró fennállásának tíz éve alatt a világ második legfontosabb valutája lett, stabilitásának jelentős szerepe volt a pénzügyi válság hatásainak csökkentésében. Az euró segítségével sikerült minimálisra csökkenteni az európai inflációt, ezzel biztosítva a jóléti rendszerek tartósságát és az európai integráció erősítését. A jelenleg eurót használó tizenhat országban kiszámítható, stabil és átjárható valutáris rendszer van érvényben.