Az Európai Unió közös pénze, az euró bevezetésének tizedik évfordulóját köszöntötte tegnap strasbourgi plenáris ülésén az Európai Parlament. Az ülésen elhangzott, hogy az euró fennállásának tíz éve alatt a világ második legfontosabb valutája lett, stabilitásának jelentős szerepe volt a pénzügyi válság hatásainak csökkentésében. Az euró segítségével sikerült minimálisra csökkenteni az európai inflációt, ezzel biztosítva a jóléti rendszerek tartósságát és az európai integráció erősítését. A jelenleg eurót használó tizenhat országban kiszámítható, stabil és átjárható valutáris rendszer van érvényben.
Teljes áramkimaradás fenyegeti Szlovákiát
Szlovákiát a teljes áramkimaradás fenyegeti, miután az éjjel tűz ütött ki egy hőerőműben, így azt le kellett állítani. Robert Fico miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy az apátszentmihályi (Jaslovské Bohunice) atomerőmű második reaktorát hamarosan újra működésbe helyezik. A bezárt reaktor üzembe helyezése ellentétes lenne az EU jogrendjével — közölte az unió. Az ENO biztosítja a szlovákiai áramellátás 7,5 százalékát. A helyzetet tovább súlyosbítja az orosz gázszállítások elmaradása. A gázhiány miatt hétfőn a szlovákiai nagyvállalatok továbbra is állnak, de a lakossági gázellátás működik. A tűzvész, amelynek okai egyelőre ismeretlenek, erősen megrongálta a két, egyenként 110 megawattos energiablokk vezetékeit, valamint a szenet adagoló berendezéseket. Az anyagi kár az első becslések szerint egymillió euró körüli. Robert Fico miniszterelnök a válságstáb hétfői ülése után bejelentette, hogy az apátszentmihályi atomerőmű második reaktorát várhatóan három-négy napon belül újra működésbe helyezik. A reaktort az Európai Unióval történt korábbi megegyezés alapján december végén állították le és zárták be. Újbóli üzembe helyezéséről a jelenlegi földgázválságra hivatkozva szombaton rendkívüli ülésen döntött a pozsonyi kormány. Ha néhány órán belül nem indul újra a gázszállítás, az ipari minisztérium megadja az engedélyt a reaktor üzembe helyezésére — szögezte le Jahnátek.
Az Obama-csapat és Afganisztán
Barack Obama megválasztott amerikai elnök jóvá fogja hagyni a Pentagon összesen 30 000 fős afganisztáni csapaterősítésről szóló tervét, de csak azért, hogy az új kormányzat időt nyerjen az ottani háború újraértékeléséhez — írta tegnapi számában a The Washington Post. A hivatalba lépő kormányzat ugyanis nem hisz abban, hogy a csapaterősítés jelentősen megváltoztatja a háború menetét — tette hozzá az amerikai újság. Obama azzal az ígérettel kampányolt, hogy ,,bevégzi a munkát" Afganisztánban, és azt mondta, hogy növelni fogja az ottani amerikai katonai jelenlétet. A novemberi elnökválasztás óta azonban a háborúról szóló baljós értékelések özöne zúdult rá — jegyezte meg a The Washington Post.
Bush büszkén távozik a Fehér Házból
George Bush leköszönő amerikai elnök tegnap utoljára hívta össze kabinetjét a Fehér Házban, ahol kijelentette, hogy büszkén, emelt fővel távozik a hatalomból. Az egyebek között az iraki háború, a Katrina-hurrikán utáni késedelmes reagálás, a terroristagyanús foglyok kínzása miatt élesen bírált Bush saját és kormánya érdemei között sorolta a kisebbségi diákok eredményeinek javulását, az idősek gyógyszertámogatását, az alacsonyabb adókat, a megreformált hadsereget, a fiatalok kábítószer-fogyasztásának csökkenését és az új kereskedelmi egyezményeket. Megelégedéssel tekintett vissza úgynevezett Szabadság-programjára, utalva az iraki és afganisztáni háborúra, valamint a szegénység és betegségek ellen folytatott küzdelemre. A hivatalából minden idők egyik legnépszerűtlenebb elnökként távozó Bush előző nap tartotta utolsó sajtókonferenciáját a Fehér Házban, és ugyancsak onnan fog utolsó alkalommal üzenetet intézni az amerikai néphez holnap este. A hatalmat egy hét múlva adja át utódának, Barack Obamának.