Székely értékőrök dél-erdélyi kalandozásai

2023. július 14., péntek, Szabadidő

A Kovászna Megyei Művelődési Központ, Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Értéktár év elején többfordulós honismereti vetélkedőt hirdetett, amelyen székelyföldi települések képviseltették magukat. A döntőbe jutott első tíz csapat július 4. és 6. között jutalomkiránduláson vett részt Demeter László és Szőts Papp Zsuzsa vezetésével.

  • Fotó: Szőts Papp Zsuzsa
    Fotó: Szőts Papp Zsuzsa

A Barótról, Bölönből, Csernátonból, Gyergyóalfaluból, Gyergyóditróról, Lemhény­ből, Kézdivásárhelyről, Zágonból és Udvarhelyről származó kis értékőrök Sepsiszentgyörgyről indultak július 4-én. Megtekintették a Fogarasi-medencében található kerci cisztercita apátságot, itt megismerkedtek a hiteles hely fogalmával, a rend működésével, valamint művészettörténeti ismeretekkel is gazdagodtak. Ezután Erdély ősi történelmi városa felé vették az irányt, körbejárták a gyulafehérvári vár falait, megtekintették az érseki székesegyházat, Márton Áron püspök egykori lakosztályát, és betekintést nyertek a katolikus teológia mindennapjaiba is.

A második nap is tartalmasan telt, hiszen elsőként Erdély leglátványosabb középkori várát – a vajdahunyadit – látogatták meg, majd a demsusi templom felé vették az irányt, amely a leghíresebb és leg­értékesebb a térségben, hiszen megépítéséhez római kori köveket, faragványokat is felhasználtak. A reggeltől estig tartó kalandozást az eső sem szakította meg, hisz az út egyik fontos megállóját képező őraljabodogfalvi református templom is felfedezésre várt.

A következő napon, már hazafelé jövet időt szakítottak Déva várának megtekintésére, ahol az emelkedőre való gyaloglással járó fáradtságért a lenyűgöző kilátás nyújtott kárpótlást. Később Románia első és Európa harmadik legértékesebb arborétumában, a piski dendrológiai parkban tanulhattak új és érdekes dolgokat, és meglátogatták az 1848–49-es szabadságharc jelentős emlékhelyét, a piski fogadót is. A késő estére hazatért csapat jelentős honismereti, helyismereti, helytörténeti és művészettörténeti ismeretekkel gazdagodott.

A program a magyar állam agrárminisztériuma és a Hungarikum Bizottság támogatásával valósult meg.

Ráduly Kinga sajtóreferens,
Kovászna Megyei Művelődési Központ

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 841
szavazógép
2023-07-14: Szabadidő - :

Hun tábor: az a tied, amit tudsz!

Senki sem veheti el tőled azt, amit megtanultál – ez volt a Hun tábor idei jelmondata. Ahogyan a hunok is teliholdkor támadtak, úgy a Hun tábor időpontja is mindig a teliholdhoz igazodik: az idén július 3. és 8. között gyűlt Üstengri ege alá félszáz hun harcos a Hargita megyei Lókodban, amely már harmadik alkalommal adott otthont a tábornak, felváltva az előző helyszínt, a háromszéki Besenyőt.
2023-07-14: Riport - Hecser László:

Hunok és honfoglalók közt Bölönben

A múlt hétvégén Bölönben tartott Ősök Napja rendezvénysorozat olyan gazdag és sokrétű volt, hogy a hétfői tudósításban csak érinteni tudtuk a legfontosabb eseményeket, részleteiben beszámolni nem állt módunkban. Az esemény bő két napja alatt megadatott, hogy számos érdekes emberrel találkozzunk, s megkérdezzük, miért tartották fontosnak, hogy részt vegyenek az Ősök Napján, mivel járultak hozza annak sikeréhez, miként telt és hogyan szórakoztak.