Drogfogyasztás az iskolások körében

2023. augusztus 3., csütörtök, Család

Bár az iskolai zaklatás és erőszak jelensége esetében nem beszélhetünk még „járványszerű terjedésről”, a drogfogyasztás aránya kezd emelkedni a romániai iskolákban – ismerte el Marcel Ciolacu miniszterelnök a Ligia Deca tanügyminiszterrel tartott munkamegbeszélése után június 27-én. A jelenség méreteit csak sejteti, hogy iskolások körében végzett kábítószer-kereskedelem miatt a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) az úgynevezett Enigma-ügyben 16 személyt állított bíróság elé augusztus elsején.

  • Fotó: Facebook / Ligia Deca
    Fotó: Facebook / Ligia Deca

Csevegőcsoportban terjedt az áru

A DIICOT keddi tájékoztatása szerint az ügyészség Enigma-művelete egy szervezett bűnözői csoport felszámolását célozta, amely egy üzenetküldő platformon Édes fű (Iarba Dulce) néven létrehozott egy csevegőcsoportot, melynek keretében kábítószert és etnobotanikus szereket árultak iskolásoknak. A bűnbanda tagjait ezen kívül törvénytelen fegyvertartással, gyermekpornográfiával is gyanúsítják, az ügyet a bukaresti törvényszék tárgyalja.

A bűnszervezetet 2022 júliusában hozta létre a vádlottak közül kettő; a csoporthoz pedig hamarosan a többiek is csatlakoztak.

Az üzenetküldő platformon működő csevegőcsoport 2023. április 10-én körülbelül 11 ezer tagot számlált, akik kihasználták az alkalmazás adatvédelmi beállításait, és csak álnevekkel – felhasználónevekkel – jelentkeztek be, hogy saját használatra kábítószert vásároljanak. A csoporthoz Bukarestből, Kolozsvárról, Nagyváradról, Brassóból, Aradról, Temesvárról, Craiovából, Konstancából, Târgu Jiuból, Piteşti-ről, Ploieşti-ről is csatlakoztak fiatalok.

A csoport tagjai szervezetten dolgoztak az új tagok felvételén és integrációján, a drogok beszerzésén és értékesítésén. A DIICOT közleménye szerint vásárlóik fiatal és nagyon fiatal korúak voltak, a bűnbanda tagjai többek között tombolák szervezésével is ösztönözték a drogfogyasztást.

Ez az online feketepiac könnyen hozzáférhető volt a fiatalok, a kiskorúak számára is, és lehetőséget kínált nekik, hogy névtelenül, látszólagos biztonságban kapcsolatba lépjenek olyan kábítószer-kereskedőkkel, akikkel a való életben nem tudtak volna olyan könnyen találkozni vagy kapcsolatba lépni. Az ügyfelek a platformon keresztül, mobiltelefonjukat használva léptek kapcsolatba a drogkereskedőkkel, akik a legközelebbi helyi dílerhez irányították őket.

 

Feladat a vakáció idejére

Marcel Ciolacu miniszterelnök a Ligia Deca tanügyminiszterrel tartott munkamegbeszélése után június 27-én elismerte, hogy „a drogfogyasztás aránya kezd emelkedni a romániai iskolákban”.

„Ezt nem szabad eltitkolnunk, beszélnünk kell róla, pszichológusokra van szükségünk az iskolákban, hogy segítsenek azoknak a gyerekeknek, serdülőknek, akik beleestek ebbe a kísértésbe. Segíteni kell nekik, hogy minél hamarabb kikerüljenek ebből a helyzetből” – fejtette ki Ciolacu, aki szerint a nyári vakáció idején a tanügyi és a belügyi tárcának közösen ki kellene dolgoznia egy prevenciós tervet az iskolai drogfogyasztás felszámolására, amit az ősszel kezdődő új tanév elejétől már gyakorlatba is lehet ültetni. (Agerpres–i.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Please log into this webpage.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 979
szavazógép
2023-08-03: Történelmünk - :

Petőfi a szabadságharcban

A kétszáz éve született Petőfi Sándorra emlékeztünk halálának évfordulóján. A költő a szabadságharcban esett el, a Segesvár melletti fehéregyházi csatában látták utoljára 1849. július 31-én. Ez alkalomból Történelmünk rovatunkban Seress László Petőfi a szabadságharcban című írását közöljük az 1898-ban a budapesti Athenaeum Kiadónál megjelent, a Petőfi Társaság megbízásából Bartók Lajos, Endrődi Sándor és Szana Tamás által szerkesztett Petőfi-albumból.
2023-08-03: Család - :

Nevess! (Személyes)

A gyerekek képesek önfeledten elmerülni egy játékban, mókázni a társaikkal vagy jókedvűen belelendülni tevékenységükbe. Vajon miért lett felnőtt korra elfelejtve vagy elnyomva a vidámság megnyilvánulása?