Freund Tamás Széchenyi-díjas neurobiológus, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke szeptember 15-én a Budapesti Demográfiai Csúcs nyitó előadásában az emberi agy szerepéről beszélt a kulturális örökség átadásában, a tanulási képesség, valamint a kreativitás fejlesztésében. Hangsúlyozta, az egyre növekvő információáradat túlterheli az emberi agyat, aminek végső soron érzelmi kiürülés a következménye.
Freund Tamás kiemelten fontosnak nevezte, hogy a belső világunkban fel tudjuk idézni a külső impulzusokat. „Így lehet folyamatosan gazdagítani és fejleszteni a belső világunkat, így lehet bővíteni az emocionális gazdagságunkat, a motivációnkat, a morális sztenderdjeinket, illetve a kulturális tradícióinkat” – mondta, majd megállapította: „Ezzel szemben a mai világban a belső világunkat körülvevő feltételek miatt, az információáradatnak és a kommunikációs technológiáknak köszönhetően szegényül a belső világunk, illetve a külső impulzusok feldolgozása sekélyesebbé válik.” Az interneten való szörfölés során a motiváció és az emocionális attitűdök lassanként elhalványulnak, az ideiglenes memóriatár-terület el van árasztva emóciók nélküli információkkal. „Ez azt jelenti, hogy sem az emlékképek nem lesznek erősek, sem az eredeti gondolatok nem idézhetők vissza. A felületesség a tevékenységek mélységét károsítja, amelynek vége, hogy emocionálisan kiürül az egyén” – magyarázta.
Mint hangsúlyozta, az „információs túlárasztás” ellen az emberi agy minden lehetséges módon védekezik, s a kiüresedés elleni küzdelemben megjelennek a drogok, az alkohol és a depresszió. Ennek az információs nyomásnak a másik következménye, hogy egyre gyengébb, egyre szegényebb lesz a kulturális tradíció átadása a generációk között. (MTI–i.)