ErdővidékPályázatok a gazdák érdekében

2023. szeptember 25., hétfő, Közélet

A tanácstagok elvi jóváhagyásával két pályázatot készít elő a baróti városháza. Mindkét esetben a gazdáknak kedveznének: egy mezei út felújításával a termőföldeket tennék könnyebben elérhetővé, a közösségi trágyatelep létrehozásával az állatokat tartók közvetlen környezetét tennék tisztábbá, élhetőbbé. Egyik pályázatnak sincs önrésze, de ez nem jelenti, hogy utóbb esetleg megvalósításukért nem kell jelentős összeget fizetnie az önkormányzatnak – hangzott el a városi tanács ülésén.

  • Traktorok a Baróton tartott gazdatalálkozón és gépkiállításon. Fotó: Hecser László
    Traktorok a Baróton tartott gazdatalálkozón és gépkiállításon. Fotó: Hecser László

Benedek-Huszár János polgármester elöljáróban elmondta: két pályázati kiíráson vehetne részt a város, valószínűleg nyernének is azokon, de mivel előkészítésük pénzbe kerül, illetve az is kiderülhet, hogy komoly összeget kell zsebükből kitenniük, még időben megkérdi, foglalkozzanak-e vele?

Az egyik kiírás mezei utak felújítására és aszfaltozására vonatkozik. Mivel Barót hasonló pályázaton még nem vett részt, plusz húsz ponttal indulna a versenyben, azaz komoly előnyben lenne azokkal szemben, akik az elmúlt években már éltek a pályázat nyújtotta lehetőséggel. A felújítás azoknak nyújt majd nagy előnyt, akik a felújított útszakasz által érik el dűlőiket, parcelláikat, hiszen a termények behordása, a trágya kihordása sokkal könnyebb lesz. A beruházás által vízelvezető sáncokat alakíthatnak ki (általában földsánc, de ha tanulmány indokolja, lehet betonozott is), átereszeket, sőt, kisebb hidakat építhetnek, végül az utat aszfaltozzák.

A megpályázható összeg egymillió euró, s hogy abból mekkora utat sikerül modernizálni, sokban függ attól, milyen az adott hely földtani szerkezete. Ha elég 10–15 centiméteres tört köves alapot tenni, akár húsz kilométeres szakaszra is elég lesz a pénz, ha viszont fél méter vastag alapot kell tenni, akkor csak hat-hét kilométerre futja majd – ismertette a lehetőségeket a városvezető.

A városházának akkor keletkezik többletkiadása, ha közben – a tervezés és a közbeszerzési eljárás elindítása közt – jelentősen megdrágul valami. Nem lehet azt mondani, hogy mi tíz kilométer út felújítására vállalkoztunk, csak nyolcat fogunk modernizálni, mert közben megdrágult az aszfalt – mondotta Benedek-Huszár János.

Bíró Béla (RMDSZ) arra kérdezett rá, melyik falu számára pályáznának: mind a hat település számára biztos nem lehetne. Ha részt vesznek a kiíráson, a városházának fel kell térképeznie azokat a mezei utakat, amelyek által minél több mezőgazdasági terület érhető el, majd a képviselő-testület mondaná ki a végső szót – mondotta a polgármester.

Zsombori Csaba független tanácstag úgy vélte, nemcsak az lenne az előnye, hogy a termőföldek könnyebben elérhetővé válnak, hanem az is a közjót szolgálná, hogy a traktorok nem hordanák fel a közútra a sarat.

Cséki Péter (EMSZ), arra kérte a polgármestert, nézzen utána, nem lehet-e, hogy aszfaltozás helyett kövezett mezei útra nyújtsanak be pályázatot, hiszen úgy sokkal több gazda számára lehetne jót cselekedni. Az elöljáró ígérte, utánanéz, megoldható-e úgy, ahogy a tanácstag javasolta.

A közösségi trágyatelep létrehozása által a településeken belül a víz nitrit- és nitráttartalmának a csökkentését lehetne elérni. Ilyen telepet a megyében Uzonban hoztak létre néhány évvel ezelőtt, tavaly pedig Csíkcsicsóban volt hasonló beruházás. Az önkormányzat rendelkezik a célnak megfelelő 2500 négyzetméteres területtel a Technika-telepen, ahol megépíthető a három méter magas falú, különálló részekre osztott tároló. Hogy a telepen a trágya elhelyezésével járó feladatok egyszerűbbek legyenek, a pályázat révén a város exkavátorhoz, traktorhoz, két utánfutóhoz és trágyalészippantóhoz jut. Mintegy bizonyítván, hogy igenis igény van a telepre, a városnak előszerződést kell kötnie a nagyobb állattartó gazdákkal. Bár némi költséggel fog járni, hogy a településüktől távolabbi részre vigyék ki a trágyát, de előnye lesz, hogy rendezettebbé válik saját környékük, illetve a környezetvédelmi hatóságok már csak azt fogják ellenőrizni, eleget tettek-e vállalásuknak, kivitték a trágyát a lerakóba, s nem azt, hogy a talajba mennyi nitrát és nitrit szivárgott be az istálló körüli trágyadombok miatt – ismertette a lehetőségeket Benedek-Huszár János.

A tanácstagok egységesen úgy nyilatkoztak, mindkét felvetett kérdést készek támogatni, ezért a városháza elkezdi a pályázatok előkészítését.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az Ilie Bolojan által bejelentett megszorításokról?








eredmények
szavazatok száma 1133
szavazógép
2023-09-25: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Három ember és az ország jövője

Drágulások, tragédiák és botrányok között telt el a nyár, az ősz pedig újabb drágulásokat, megnagyobbodott adóterheket, különböző megszorításokat hoz, mert a kormány, a szociáldemokrata–nemzeti liberális koalíció az ország kifosztására rendezkedett be, a nyakló nélküli költekezés számláját pedig ismét csak a lakosságnak nyújtják be.
2023-09-25: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Hívni kell a helyi rendőrséget (Ittas lovas a városközpontban)

Ne a közösségi média felületein osszák meg a Sepsiszentgyörgyön tapasztalt problémákat, szabálytalanságokat, hanem elsőként a helyi rendőrségen jelezzék azokat – tanácsolta a megyeszékhelyieknek az intézményt vezető Hadnagy István.