Létező síparadicsom Baróton, avagy visszatérnek még azok a régi, szép telek?

2024. január 30., kedd, Közélet

Mire nem jó a januári hideg, s miért fontos, hogy vastag hóréteg borítsa a dombokat? Ezekre a kérdésekre kaptam választ egy vasárnapi séta alkalmával.

  • Barót téli díszletek között – élményt kínálnak a havas domboldalak. A szerző felvétele
    Barót téli díszletek között – élményt kínálnak a havas domboldalak. A szerző felvétele

Az elmúlt években folyamatosan hozzá kellett szoknunk a tényhez, hogy az időjárás változik, pontosabban a tél már nem olyan, mint régen. Kevesebb hó érkezik, az is későn, a téli időszak közepe-vége táján. Ennek nyomán már nem újdonság, hogy karácsonykor csak esik az eső és sár borít mindent – az idei egy különleges meglepetés volt, de sokáig nem tartott. Erdővidéken az elmúlt öt-hat év tapasztalatai alapján az igazi tél január huszadika körül érkezik, majd ezt követi a tartósabb hideg, ahogy tavaly februárban is tapasztaltuk.

A másik jelenség főleg az alfa generációhoz kötődő vélekedés: hogy az előítéletek szerint „mindig csak a telefonon s tableten lógnak, ki sem akarnak jönni a házból, digitális rabszolgákká válnak, akiknek a figyelemküszöbük lassan a másodperc tört részével egyenlő…”. Mentségükre szóljon, ez bárkire igaz lehet, aki rendszeresen használja a régebbi, de főként az újabb közösségimédia-platformokat.

Vasárnapi sétám azonban majdnem minden sztereotípiát megcáfolt. Gyönyörű, napsütéses idő, hőmérséklet fagypont környékén, közel tízcentis fehér paplan borította a tájat. A várost és az embereket elkerülve a mezei utakat vettem célba, amelyek a Kisboldogasszony utca végétől Olasztelek irányába egészen az állatfarmig vezetnek. Innen a Keserű-kert és Antal-árok felé vettem az irányt. Tudniillik ez a két helyszín a barótiak számára már hosszú generációk óta a szánkózás, sízés, hódeszkázás (snowboard) közkedvelt helyszíne. Tizenkét évvel ezelőtt én is itt tanultam sízni, testvérem persze már akkor olimpiai bajnok módjára deszkázott, így én sem akartam lemaradni.

A baróti „síparadicsom” többféle útvonallal is büszkélkedik, vannak hosszabb-rövidebb ereszkedők, de a leghosszabb az „antennáktól” van, amely a domb legmagasabb része (ezért is vannak ott a jelerősítő berendezések). A síparadicsomnak azonban volt egyetlen hátránya, ami nekem pont elég volt ahhoz, hogy idővel hanyagolni kezdjem a sízést. Nincs felvonó. Ez azt jelenti, hogy a dombon lefelé szerzett adrenalint és a bukfenc nélküli megérkezés örömét arra kell felhasználni, hogy az ember síbakancsban, síléccel a vállán ismét kimásszon a dombtetőre. Ennek ellenére azonban tele volt kicsi-nagy gyerekkel a dombság s mindenkinek egy közös célja volt, jól érezni magát s örülni a télnek.

Vissza a jelenbe, a sétához. Nem a forgalmasabb útvonalon közelítettem meg a Keserű-kertet, így senkivel nem találkoztam. Arra voltam felkészülve, hogy csendesen végighaladok, nosztalgiázva, hogy bezzeg régen milyen élet volt itt. Közelebb érve láttam már, hogy valakik motorokkal s négykerekűekkel cikáznak, viszont jobbra nézve ért az igazi nagy meglepetés. Az alfa generáció hatalmas zsivajjal s kipirosodott arccal (de a szülők felügyelete mellett) úgy uralja a dombokat, akárcsak mi régen. Miután kimosolyogtam magam belülről, elindultam a tömeg felé, majd balra az Antal-árok irányába, hogy folytassam a tervezett útvonalat. Odaérve ismét meglepetés fogadott: a szánkózók mellett akadtak sízők és snow­boardosok is, pont, mint régen, ők talán már a Z generáció. Így már teljes volt a kép, s nyugodt szívvel mehettem tovább a város vége felé, tudva, hogy Erdővidék lassú fejlődése legalább néhány pozitívumot is hoz magával: nem haltak ki a régi hagyományok. Manapság sokkal könnyebb s talán kényelmesebb lenne egy tényleges síközpontban űzni a téli sportokat ahelyett, hogy az ember itt kínlódna a dombon kifelé. Ehhez persze az is kell, hogy legyen hó, méghozzá annyi, hogy a szánkó ne a sárban csússzon, de ez már nem a mi hatáskörünk.

A város végére érve, a Kossuth Lajos utcáról letérve mellékutcákon mentem lefelé, ez érdekesebb és csendesebb sétának bizonyult. Az eltakarítatlan s megfagyott hó az utcákon okot adott arra, hogy találkozzak néhány szánkózóval, majd a naplemente kíséretében az én utam is a végéhez ért. A séta fizikai jótéteménye mellett ezeket látván lelkileg is feltöltődik az ember, hogy minden azért nem változik az idő múlásával.

Balázs Tamás

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 74
szavazógép
2024-01-30: Gazdakör - :

Traktor és utánfutó a közutakon

A traktorok közutakon való közlekedése kapcsán a kormány január 18-án sürgősségi rendeletet adott ki.
2024-01-30: Nyílttér - :

Nyulak, urak

Ha már félév közben az embernek nincs módja külföldre látogatni, hát legalább az otthoni vidéket ismerje meg. Hiszen olyan gyönyörű tájon élünk, amelyért módosabb külföldiek kisebb vagyont adnának, hogy láthassák. Hegyek, völgyek, erdők, patakok, gazdag növény- és állatvilág jeleskedik kicsiny kis Háromszékünk kertjének a végében. Elkezdtem tehát én is bejárni a vidéket, hogy lássam ezt a miénk-féle vadvilágot.