Napjaink történéseit nézve óhatatlanul a g betű jut eszünkbe. Miért is? Nézzük!
A gólem alaktalan, élettelen tömeg, melyet Isten nevét tartalmazó, szájába tett cédulával agyagból változtattak élő emberi alakká. A legenda szerint mindenféle szolgálatot elvégzett. Ha a cédulát elvették tőle, ismét agyagtömeggé vált. Nekem erről a polgári körök megalakulása jutott eszembe, amikor a lesújtott, vesztes tömegből Pál apostoli mélységű beszédével a vezér kreált fantasztikusan működő szervezetet pillanatok alatt, mely lelkesen és elkötelezetten dolgozott mindaddig, amíg a hatalmukat és húsos fazekukat féltők ki nem szorították őket. Egyszerűen kiszedték szájukból a cédulát. Ennek levét isszuk ma, mert ezzel hozták akaratlanul is létre – részben az önsoraikból kikerülő – saját ellenüket, élén egy Dávidra hajazni akaró vezetővel.
Góliát az utolsó óriások egyike volt. A zsidók és a filiszteusok csatájában utóbbiak bajnokaként minden reggel kihívott egy izraeli harcost és legyőzte azt, mígnem jött a pásztorfiú, Dávid, aki hitt az Úrban, és páncél nélkül, öt kővel és egy parittyával legyőzte a népét gúnyoló óriást. Tiszta küzdelemben, tiszta eszközökkel. Mai Dávidunk kicsit önjelölt. Ha valóban akar valamit, bizonyítania kell neki.
A G7 az iparilag legfejlettebb országok csoportja vezetőinek fóruma. Gyakorlatilag a globalizáció megtestesítői. Évente találkoznak és döntenek a világ folyásáról. Igaz, vannak, akik szerint nekik is diktálnak a páholyban ülő kevesek. Tagjai: Franciaország, Németország, Japán, USA, Olaszország, Anglia és Kanada. A G8 a G7-nek és Oroszországnak a fóruma. Ma inkább virtuális a politikai működése. Ám gazdaságilag igencsak valós. A G20 a világ 19 jelentős gazdaságát és az Európai, illetve Afrikai Uniót tömörítő szervezet. A G33 egy politikai tömörülés neve, résztvevői olyan fejlődő államok, melyek összehangolják kereskedelmi és politikai tevékenységüket.
Az 5G-s mobilhálózatok a 4G-nél is jobban felpörgethetik a munkafolyamatokat, ezáltal növelhetik a profitot. Kiét? Hát elsősorban a G7 csapatáét. Közben meg hallgat és regisztrál mindent. Tesó.
Végül még egy tényállásrögzítés és egy kérdés. Tény: vannak még tiszta helyek. Békésen rend van, volt megtisztulás. Székelyföld, élén Sepsiszentgyörggyel megmutatta, milyen csodálatos, torokszorító, ha felemelt fejű, önérzetes és büszke emberek együtt ünnepelnek.
A kérdés: ha ilyen a globalizált világ, ha bekebelezne minket is, nem kellene kiűzni a saját sorainkba befészkelt kufárokat? Nem kellene kis hamucskát szórni egy-két kobakra? Nem volna jobb együtt harcolni a közös ellennel szemben? De. Bizony igen. Mert ketté nem szakadhatunk, ha élni akarunk még egész emberként. És székely-magyarként.