Díjakkal, dicséretekkel tértek haza háromszéki diákok a Magyar Nyelv Napjai Négyfaluban rendezvény részeként hét végén megtartott Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedőről (KAV), amely egyben a barcasági magyarok fontos anyanyelvi ünnepe, amikor iskola, civil szervezet, egyház közösen mutatja fel saját értékeit és osztja meg azokat az erdélyi iskolákból érkező tanár- és diákközösségekkel.
A négyfalusi Zajzoni Rab István Középiskola és a helyi multikulturális központ, az evangélikus csángóház két napig megtelt az anyanyelvhez és az anyanyelvi kultúrához kötődő rendezvények résztvevőivel, az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 31. alkalommal megszervezett Magyar Nyelv Napjai egyik erdélyi helyszíneként gazdag kulturális programmal fogadták a KAV versenyzőit.
A megnyitón Erdély Judit, az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) elnöke, sepsiszentgyörgyi magyar szakos tanár emlékeztetett a verseny kezdetére, „amikor az 1980-as években az akkori elnyomó, diktatórikus hatalommal mintegy dacolva, Kovászna megyei magyartanárok szervezték elszánt bátorsággal, amikor még a részvétel is államellenes tevékenységnek számított.” Erdély Judit elmondta: a 2023-ban Sütő András Nyelvőrzés-díjjal kitüntetett Zsigmond Győző tanár volt ennek a vetélkedőnek a kitalálója, és hosszú éveken át szervezője, aztán változtak az idők, de a KAV megmaradt, a rendszerváltás után Erdély-szintűvé teljesedett, állandó helyszíne a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Középiskola volt egy ideig. Talán nem véletlen, sőt, sorsszerű, hogy az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége is éppen Kovásznán, egy KAV alkalmával alakult 1992-ben – fűzte hozzá Erdély Judit.
Az életkorok szerinti csoportos versenyen elért háromszéki eredmények: negyedik osztályban a kézdivásárhelyi Petőfi Sándor Általános Iskola Szókimondók csapata – Hodor Hanna, Kelemen Hanna Dorka, Veress Apor – II. díjat nyert, tanítójuk Füleki Katalin; dicséretben részesült a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium Nyelvtörők csapata – Mihály Iringó, Olosz Panna, Péter Andrea –, tanítójuk Szakács Ágnes; Napsugár-díjat kapott a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum Szókeresők csapata – Bede Hanna, Gál Panna, Tankó Renáta –, tanítójuk Tökbandi Rita. Az V–VIII. osztályos korcsoportban II. díjban részesült a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium Tókos Ibolya és Szőcs Borbála által felkészített Szentgyörgyi Saláták csapata – Fazakas Dorka, Kiss Flóra, Timofte Krisztián –, dicséretet kapott a kézdivásárhelyi Petőfi Sándor Általános Iskola Székely leányok diákjai csapata – Simon-Vizi Dorka, Voloncs Hanna Vivien, Pap Anna – felkészítőjük Damó Beáta. A Barcasági Csángó Alapítvány ebben a kategóriában a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola Domokos Judit által felkészített Szakácsék csoportnak ítélte a különdíjat, tagjai: Szakács Anna, Kiss-Bartha Dorka, Szakács Andrea. A középiskolások között második helyezést ért el a kézdivásárhelyi Csiha Kálmán Református Kollégium Rancz-Gyárfás Zsuzsanna felkészítette Nyelv-ész csapata – Hadnagy Kriszta, Deák Tünde, Debreczi Janka –, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) különdíját a kézdivásárhelyi Csiha Kálmán Református Kollégium Trió nevű csapata – Sárkány Alexandra, Gödri Ágnes Mikolt, Dávid Petra – nyerte, akiket szintén Rancz-Gyárfás Zsuzsanna készített fel.
A versenydíjak mellett odaítélték a Nyelvőrzés Sütő András-díjat, amelyet Hochbauer Gyula nyugalmazott pedagógusnak, magyartanárnak adományozott idén a szövetség, „annak a kitartó hűségnek elismeréseként, amellyel nyelvünket és kultúránkat nehéz és fontos őrhelyen, Négyfaluban évtizedek óta oktatja és képviseli.”
A laudációt dr. Kovács Lehel egyetemi oktató mondta.