Volt egyszer egy butik...

2009. február 13., péntek, Nyílttér

Immár több mint húsz éve lakásunk ablakából pazar kilátás nyílik a nyári napfelkeltére, a városi strand zöldellő fáira, zajos fürdőzőire, no meg a szemközti széles járdára, amit mindmáig részben parkolónak használnak. Részben, ugyanis nem sokkal ,,nagy felszabadulásunk" után a strand sarkánál megjelent egy aprócska bódé. Az élelmes tulaj úgy gondolta, hogy a strand közönsége jó vásárlónak bizonyul majd, és nekilátott vattacukrot centrifugálni. Elképzelései nem hozták a várt jövedelmet, de sebaj, a lehajtható ablak-pulton megjelent a köményes pálinka. Igaz, hogy fonott demizsonokban hozták a ki tudja, hol kotyvasztott italt, de hát akkor még nagy volt a szabadság, a kutya sem kérdezte, honnan származik a nyersanyag. A látogatottság hirtelen megnövekedett...

És ekkor kezdődtek a bajok. Ha gégénket öblögetjük, akkor a lennebb felgyülemlett vizet valahol le is kell engedni. Erre szolgált a strand kerítése, még fényes nappal is. Igen ám, de a széles, akkor még nem aszfaltozott járdán tömbházaink apróságai játszottak, homokoztak, hancúroztak. Baj volt a higiéniával! Akkor született meg első beadványunk a tanácshoz, hogy a bódét tüntessék el onnan.

Aztán múlt az idő, a bódéból házikó lett, cseréppel födve. Forgalma egyre élénkült, kötelező záróra hiányában pirkadattól sötétedésig, de még éjfél után is zajos volt az utca a hangos szótól, vitatkozástól, veszekedéstől, danolászástól. A verekedés sem volt ritka. Sőt, halottunk is volt, aki órákig ott hevert — mindenki azt hitte, hogy fáradalmait piheni ki a szaki. Csak éppen január volt, megfagyott. Több alkalommal éjszaka is ki kellett hívnunk a rendőrséget, hogy lecsendesítse és aludni küldje a szesztestvéreket. A kerítés töve már bűzlött a sok húgytól, gyermekeinket már nem mertük leengedni játszani. Megszületett a második beadvány, és azután még néhány, de választ soha nem kaptunk.

A bódét viszont megtoldották raktárral, ivóval. Az egészségügyi hatóság annyiban intézkedett, hogy bevezették az ivóvizet, és vécét alakítottak ki. Kulcsát a bárpultnál lehetett kikérni, na de akinek sürgős, s ráadásul az agya is ködös, az nem bajlódott vele, hanem a bódé mellé eresztette a fáradt üzemanyagot.

Soha senki nem indokolta meg, hogy mi jogon áll ott a bódé. Pedig sok év eltelt, többször gazdát is cserélt.

A napokban megdöbbenve olvastuk, hogy a bódé eladó. S láss csodát, január 30-án kora reggel nekiálltak bontani, estére már parkoló volt a helyén. Élelmes autósok már fel is pingálták rendszámukat a strand kerítésére, mintha azért a területért ők külön fizetnének.

A Sport utca strand felőli tömbházainak lakói nevében köszönjük a tanácsnak ezt a hasznos, kategorikus, dicséretre méltó intézkedését, ami nem csak a városképen javít, hanem társadalmi szempontból is jelentőséggel bír. Megszűnnek az utcai kocsmák!

Ugye, hogy lehet? Csak akarni kell!

BOTOS FERENC ny. tanár, Sepsiszentgyörgy

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 543
szavazógép
2009-02-13: Nyílttér - x:

Fényszennyezés

Szabályos birtokháborításra panaszkodnak a Sepsiszentgyörgy talán legforgalmasabb pontján élő tömbházlakók: az első villanyrendőr szomszédságában felszerelt reklámpannó agresszív villódzása elviselhetetlenné teszi életüket.
2009-02-13: Nyílttér - x:

Butikháború?! — Ferenczy L. Tibor

A kifejezést nem én találtam ki, az újságban olvastam. Nem igazi háború, vér sem folyt Sepsiszentgyörgy utcáin, hál’ istennek halottja sincs ennek a gerillaharcnak, amely váltakozó sikerrel zajlik mindannyiunk szeme láttára a mindenkori városvezetők s a butiktulajdonosok között. A rendszerváltásnak becézett szekus államcsíny utáni években városunk minden tenyérnyi zöldövezetén, utcasarkán úgy jelentek meg a boutique-ok — a franciák így írják, tőlük csentük el a szót német segítséggel, és csapszéket, bódét, szegényes kis elárusítóhelyet értünk alatta —, mint eső után legelőinken a gomba.