Avram Iancura emlékeztek az Untold fesztiválon

2024. augusztus 13., kedd, Belföld

Román hazafias nótákkal emlékeztek Avram Iancura a kolozsvári Untold fesztivál zárónapján. Az RMDSZ álláspontja szerint a főként az erdélyi románok körében nagy kultusznak örvendő 1848–49-es román szabadságharcos több száz magyar civil haláláért felelős.

  • Avram Iancu ünneplői az Untold fesztiválon, középen Emil Boc kolozsvári polgármester. Fotó: Facebook / Emil Boc
    Avram Iancu ünneplői az Untold fesztiválon, középen Emil Boc kolozsvári polgármester. Fotó: Facebook / Emil Boc

A világ számos országából idén is mintegy 400 ezer résztvevőt vonzó Untold fesztivál szervezői a vasárnapi programban „különleges pillanatként” említették az este nyolc órakor kezdődött negyedórás előadást. A zenei intermezzót a kolozsvári közszállítási vállalat Dor Transilvan nevű román néptáncegyüttese támogatta, mely fel is lépett az arénabeli nagyszínpadon. A táncosok és zenészek körében az egyik legnevesebb román népdalénekes, Nicolae Furdui Iancu énekelte el a román himnuszt, majd hazafias dalokat a főként fiatalokból álló közönségnek. Ennek egy része meglepetten nézte a zenei stílusváltást, míg mások hórázni kezdtek.

Az ünnepség apropója az volt, hogy idén ünneplik Avram Iancu születésének 200. évfordulóját, és 2024-re emlékévet hirdettek meg. A vonatkozó törvénytervezetet az RMDSZ képviselői nem szavazták meg. „Abban a polgárháborús időszakban, 1848–49-ben ártatlan magyar civilek estek áldozatul, ez nem nevezhető dicséretesnek” – indokolta tavaly júniusban a jogszabálytervezet elutasítását a Maszol portálnak nyilatkozó Szabó Ödön képviselő, aki parlamenti felszólalásában is felhívta a figyelmet erre. Hangsúlyozta: a történelmi vitákat nem törvénytervezetben kell lezárni, és „Avram Iancu a magyar közösség számára nem pozitív figura”. Úgy vélekedett, a békés együttélés érdekében inkább olyan személyiségeket kellene ünnepelni, akik egyik közösség méltóságát sem sértik.

Avram Iancunak születése 200. évfordulója alkalmából Kolozsváron is emlékszobát készül kialakítani az önkormányzat. Az Erdélyi-szigethegységből, Mócföldről származó román vezérnek Kolozsvár belvárosában gigantikus szobra áll, amelyet a szintén mócvidéki származású Emil Boc polgármester a helyi román művészi és civil szféra esztétikai jellegű kifogásai ellenére sem volt hajlandó eltávolíttatni.

Avram Iancu (1824–1872) – magyarosan Janku Ábrahám  – erdélyi román jogász az 1848–49-es forradalom és szabadságharc ellen Erdélyben szervezett császárhű román felkelés vezetője volt. Az erdélyi románok körében és a hivatalos román történetírás szerint hősnek számít. Nevét több település viseli, sok helyütt kapott szobrot, számos utca, tér mellett egyetemet is neveztek el róla, és a kolozsvári nemzetközi repülőtér is az ő nevét viseli.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 750
szavazógép
2024-08-13: Belföld - :

Korlátozzák az iskolai mobiltelefon-használatot

A 2024–2025-ös tanévtől kezdődően Romániában is korlátozzák a mobiltelefonok és más elektronikus kommunikációs eszközök használatát a vizsgákon, versenyeken és tanórákon – egyebek mellett ezt tartalmazza a diákok jogait és kötelességeit szabályozó új miniszteri rendelet, amely tegnap jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Magyarországon múlt héten jelent meg hasonló rendelkezés.
2024-08-13: Belföld - :

Hírsaláta

JÖVŐBEN FOLYTATJÁK A BIHAR MEGYEI AUTÓPÁLYÁT. Csak jövőre folytatódnak a munkálatok az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei szakaszán. A sietség nem indokolt, hiszen a sztrádaszakasz építése csak húsz éve, még a Bechtel idejében kezdődött, aztán pedig hosszú éveken át szünetelt.