Közvitára bocsátotta hétfőn a tanügyminisztérium a 2025-ös érettségi és képességvizsga időpontjáról és menetrendjéről szóló határozattervezeteket. Az oktatási miniszter augusztus 9-i bejelentése szerint a következő tanévtől pontozással értékelnék a másodikosok, negyedikesek és hatodikosok országos tudásfelmérőn nyújtott teljesítményét.
Az oktatási tárca hétfőn kiadott közleménye szerint egy fontos újítás is szerepel a képességvizsgákról szóló tervezetekben, miszerint a vizsgák első eredményeinek közzététele után és a fellebbezések előtt lehetővé teszik a dolgozatok megtekintését. A minisztérium érvelése szerint ez segítené a diákokat annak eldöntésében, hogy a dolgozatra kapott jegyet érdemes-e megóvni. Az óvások benyújtásához nem kötelező megtekinteni a dolgozatot, ezt csak javasolják minden érdekeltnek.
A tárca javaslata szerint az érettségi vizsga kompetenciafelmérő próbáit 2025. január 27-e és február 7-e között tartanák, az írásbeli vizsgákra pedig június vége előtt kerülne sor az érettségi és a képességvizsga esetében egyaránt. Az országos vizsgák időpontjának előrehozását többek között a nyári extrém hőséggel indokolják, ami rontja a vizsgázók teljesítményét.
A tárca azonban alternatív megoldásként egy másik menetrendet is javasol az országos vizsgák megszervezésére. E szerint a nyolcadik osztályosok képességfelmérő vizsgája június 23–25. között zajlana, a végeredmények július 9-ei közzétételével, az érettségi írásbeli vizsgáira június 30-a és július 3-a között kerülne sor, a végeredmények július 15-ei közzétételével.
A határozattervezetek augusztus 26-áig vannak közvitára bocsátva, az oktatási minisztérium ezt követően dönt azok végleges alakjáról.
Pontozás a kisebbeknek
Ligia Deca tanügyminiszter augusztus 9-i Facebook-bejegyzésében bejelentette, hogy pontozással fogják értékelni a következő tanévtől a másodikosok, a negyedikesek és a hatodikosok országos tudásfelmérőjén nyújtott teljesítményt. Mint írta, sok szülőtől azt a visszajelzést kapták, hogy nehézséget okoz a válaszokhoz rendelt kódok alapján meghatározni a gyermekek tudásszintjét. Ezért kezdeményezték a pontozás bevezetését, ami reményeik szerint lehetővé teszi majd a teljesítményszintek jobb meghatározását és megértését a tanulók, a szülők és a pedagógusok körében egyaránt.
A miniszter szerint a szintén közvitán levő tervezet azt is lehetővé tenné, hogy a tanuló és a szülő igénylésére az elért pontszámnak megfelelő minősítés vagy jegy bekerüljön a naplóba. (Agerpres)